A litván kormány döntött: beadja csatlakozási kérelmét az euró valutaárfolyam-mechanizmusához. Ezzel Litvánia az első lehet a májusban csatlakozó országok közül, amely a közös pénzre cseréli nemzeti valutáját.
Litvániában lehet először euró az újak közül
A litván kormány döntött: beadja csatlakozási kérelmét az euró valutaárfolyam-mechanizmusához. Ezzel Litvánia az első lehet a májusban csatlakozó országok közül, amely a közös pénzre cseréli nemzeti valutáját. Dalia Grybauskaite litván pénzügyminiszter történelmi jelentőségűként értékelte a döntést, amelynek eredményeként Litvánia már akár 2006 közepén, a az euróövezet tagjává válhat. Az ország gazdasága ugyanis közel áll ahhoz, hogy teljesítse a szükséges feltételeket, ami a többi csatlakozónak egyelőre túl nehéz feladatnak tűnik. A litvánok sem kapnak azonban semmilyen könnyítést, így minden euró-szabálynak meg kell felelniük, azoknak is, amelyekkel még olyan régi tagoknak is meggyűlik a baja, mint Németország és Franciaország. A maastrichti kritériumok szerint az egységes valutarendszer „előszobájában” eltöltött kétéves türelmi idő alatt a nemzeti valutának stabilnak kell maradnia az euróhoz viszonyítva. A költségvetési hiány nem haladhatja meg a bruttó nemzeti össztermék (GDP) 3 százalékát, az adósság szintje pedig a GDP 60 százalékát. A litván gazdaságról készült legutóbbi jelentésében az Európai Bizottság 2005-re 3 százalék alatti értékre becsülte a költségvetési hiány mértékét, így Litvánia a jelek szerint tényleg készen áll az euróövezethez történő legkorábbi csatlakozásra. Ugyanakkor az Európai Központi Bank, és legújabban Frits Bolkestein, az EU belső piaci biztosa óvatosságra intette az új tagországokat, hogy ne siessék el az euróövezethez történő csatlakozást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.