<p>Moammer Kadhafi légiereje is támadta hétfőn Líbia keleti részén a felkelőket.</p>
Líbia - a légierő is támadja a felkelőket
A fontos olajkikötő, a Tripolitól mintegy 600 kilométerre keletre lévő Rász-el-Unúf egyik külvárosára egy repülőgép két rakétát lőtt ki, de a támadásban senki se sebesült meg. Egy nappal korábban Kadhafi erői helikopterekkel, tüzérséggel és rakétákkal támadták a városban a felkelőket, akik közölték, hogy a légierővel nem tudják felvenni a harcot.
Az as-Sark al-Auszat című nemzetközi arab napilap szerint Kadhafi Szíriából, Szerbiából, Ukrajnából és Romániából érkező zsoldosokkal intéz támadást a felkelők ellen. Az izraeli rádió szerint Szíria tagadta az értesülést.
Líbiából Tunéziába menekült vendégmunkások azt állították, hogy a Moammer Kadhafihoz hű erők arra kényszerítették őket, hogy harcoljanak a líbiai vezető uralmát megdönteni akaró felkelők ellen. A Rasz Dzsdir menekülttáborban tartózkodók közül többen azt mondták, hogy katonák támadtak rájuk, megverték őket, elvették megtakarított pénzüket és hivatalos okmányaikat, elhurcolták őket, végül pedig pénzt ajánlottak nekik azért, ha fegyvert fognak és a felkelők ellen harcolnak. Azok, akik erre hajlandók, állítólag 250 líbiai dinárt kapnak, ami 200 amerikai dollárnak felel meg.
A líbiai kormány tagadja, hogy külföldieket vetne be a felkelők ellen, s azt mondja, hogy a biztonsági erőknél szolgáló sötét bőrű líbiaiakat nézték hibásan fekete-afrikai zsoldosoknak.
A Tripolitól 150 kilométerre lévő Miszráta városban, amely ellen a Kadhafihoz hű erők vasárnap indítottak támadást nehézfegyverekkel, huszonegyen meghaltak - köztük egy gyerek - és kilencvenegyen megsebesültek. Kilenc embernek súlyos az állapota - mondta egy helyi orvos. Az áldozatok túlnyomó többsége szerinte gyerek és polgári személy, s a számuk még növekedhet.
A felkelők ellenőrzése alatt lévő területen működő kórházakból azt közölték, hogy hét halottja és több mint félszáz sebesültje volt a hétvégi harcoknak Ben-Dzsavádban, de az áldozatok tényleges száma feltehetően ennél sokkal több, mert sok holttest lehet a harcok dúlta körzetekben.
Bármilyen Líbián belüli párbeszéd alapjának Moammer Kadhafi távozásának kell lennie - szögezték le a Kadhafi uralmát megdönteni akaró felkelők. A magát Líbia egyetlen képviselőjének tartó, Bengáziban megalakult Líbiai Nemzeti Tanács egyik vezetője, Ahmed Dzsabríl kijelentette: bármilyen tárgyalás csak annak alapján képzelhető el, hogy Kadhafi lemond irányító szerepéről.
Musztafa Geriáni, a felkelők egyik szóvivője arra figyelmeztette a Nyugatot, hogy ha taktikai légicsapásokkal nem avatkozik be a líbiai konfliktusba, Moammer Kadhafi működésképtelenné teheti a líbiai olajmezőket. "Olyan, akár a sebzett farkas" - jellemezte Geriáni a líbiai vezetőt.
Több mint egymillió líbiai menekültnek - az észak-afrikai ország határain kívül és belül - sürgős humanitárius segítségre van szüksége - közölte az ENSZ. A számadat Valerie Amos főtitkárhelyettestől, a világszervezet humanitárius akcióinak irányítójától származik. Amos, aki vasárnap a tunéziai-líbiai határnál tartózkodott, ismételten hangsúlyozta: a 300 ezres Miszráta városa, amelyet a kormányerők a hét végén páncélosokkal és rakétákkal támadtak, prioritást képez. "Sebesültek, haldoklók vannak ott, akiknek azonnali segítségre van szükségük".
Az ENSZ humanitárius segélyeket koordináló hivatala (OCHA) közölte, hogy 160 millió dollár segélyért folyamodik nemzetközi adományozókhoz a líbiai menekültek és állampolgárok megsegítéséhez a következő három hónapban. A világszervezet tudomása szerint összesen 400 ezren szeretnének elmenekülni az országból - több mint 200 ezernek ez már sikerült is -, és további 600 ezer líbiai állampolgár szorul humanitárius segítségre.
A világszervezettel együttműködő, genfi központú Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) a hétvégén azt közölte, hogy 207.756 ember lépte át a líbiai határt Egyiptom, Tunézia és Niger felé. Közülük 110.331-en vannak Tunéziában, 90.306-an Egyiptomban és 3119-en Nigerben. Az IOM szerint további 100 ezren tartanak a déli határ felé, hogy menedéket találjanak a világ egyik legszegényebb országaként számon tartott Nigerben.
Szaúd-Arábiától kér segítséget a líbiai ellenzék felfegyverzéséhez az amerikai kormány - írta a The Independent. A legnagyobb brit liberális napilap értesülése szerint amerikai fegyverekről lenne szó, amelyeket Szaúd-Arábia vásárolna meg, ám utána eljuttatná azokat Bengáziba, a líbiai ellenzéki erők központjába. A The Independent szerint az amerikaiak arról tájékoztatták a szaúdi vezetést, hogy a líbiai ellenzéki erőknek elsősorban harckocsi-elhárító rakétafegyverekre, gránátvetőkre és föld-levegő típusú légvédelmi rakétákra lenne szüksége. A lap úgy tudja, hogy a szaúdiak még nem válaszoltak hivatalosan a kérésre.
A NATO csak az ENSZ BT-től kapott felhatalmazás alapján avatkozna be Líbiában - jelentette ki Anders Fogh Rasmussen, a szervezet főtitkára. Hangsúlyozta, hogy a NATO-nak nem áll szándékában a beavatkozás, de "felkészültnek kell lennie minden eshetőségre".
Az Arab Liga támogatja a Líbia feletti repüléstilalmi övezet kialakításának tervét - közölte a francia külügyminisztérium. Alain Juppé, a francia diplomácia vezetője Kairóban találkozott Amr Múszával, az Arab Liga főtitkárával, aki "megerősítette, hogy az Arab Liga továbbra is támogatja a repüléstilalmi övezet bevezetését Líbiában".
Megérkezett a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet adománya Bengáziba - jelentette Marosi Antal, az MTI Hírcentrum tudósítója a helyszínről. Belényi Dániel, a segélyszervezet koordinátora elmondta, hogy Egyiptomban szerezték be a több mint egy tonna élelmiszert és a sürgősségi egészségügyi ellátáshoz szükséges felszereléseket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.