Emberi vágóhídnak nevezték az elmúlt években a szíriai Damaszkusztól mintegy 25 kilométerre lévő kormányzati Saydnaya börtönt, az Aszad-rezsim legsötétebb visszaéléseinek szimbólumát. A rémtörténetnek most vége, miután a lázadók vasárnap a Saydnaya börtönbe is behatoltak és kiszabadították a foglyokat, majd bejelentették „a zsarnokság korszakának végét”.
Kínzókamrák a bukott Aszad-rezsim legrettegettebb börtönében
Az Amnesty International szerint a rémségek börtönében akár 20 ezer embert is fogva tarthattak, akiknek többségét néhány percnél nem hosszabb koncepciós perek után börtönözték be. A lázadók beszámolói szerint az épületet nyomasztóra tervezték: középen egy végtelennek tűnő csigalépcső található, az ablaktalan létesítmény három szárnyához vezető lépcsőházakat fémrácsok és nagy boltíves ajtók zárják le. Mindegyik szárny más kínzásra lett kitalálva.
A túlélők beszámolói szerint a börtönőrök napi szinten verték és kínozták őket, sokan bele is haltak a tortúrába. A börtön épülete alatt egy öt emelet mély föld alatti „kínzókomplexumot” találtak. A keskeny, legfeljebb néhány méter széles cellákban tucatnyi ember zsúfolódott össze, így arra sem volt hely, hogy lefeküdjenek, a folyosókat pedig megtöltötte a kínzást elszenvedő rabok sikoltozása. Hogy pontosan hány rabot szabadítottak ki a lázadók, azt nem tudni, mindenesetre emberek ezrei, köztük nők és gyermekek szabadultak a Saydnayából, közben pedig polgári védelmi csapatok azon dolgoznak, hogy megtalálják a rejtett föld alatti cellákban raboskodókat.
A börtönbe bejutók mobiltelefonjaik lámpáit bekapcsolva árasztották el a föld alatti folyosókat, amelyek a közzétett videók tanúsága szerint a rabok segélykiáltásaitól és üdvrivalgásától zengtek.
A családomból hárman eltűntek. Azt mondták nekünk, hogy négy szint van a föld alatt, és hogy az emberek fuldokolnak odalent. Akik eddig innen kijöttek, úgy néztek ki, mint a csontvázak. Képzeljék el, hogyan fognak kinézni azok a föld alatt
– mondta egy férfi The Guardiannek. (hvg, 444)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.