Közös menekültügyi eljárást vezetnek be

Brüsszel. Döntöttek az EU tagországainak állam- és kormányfői arról, hogy közös menekültügyi eljárást vezetnek be. Nem határoztak viszont az európai határőrizeti ügynökség székhelyéről. Allávi iraki kormányfővel Chirac francia elnök nem volt hajlandó találkozni.

Készül a szokásos családi fotó. Schröder a tréfamester szerepében – Blairt ugratja. Reuters-felvételJan Peter Balkenende, az EU soros elnökségét adó Hollandia miniszterelnöke brüsszeli sajtótájékoztatóján elmondta, az állam- és kormányfők a kétnapos csúcs egyik legfontosabb eredményének tartják a bel- és igazságügy területén elért előrelépéseket. Ezek közé tartozik, hogy a 25 tagországban egységesítik a menekültügyi kérelmek és eljárások rendszerét, és már jövőre kidolgoznak egy stratégiai tervet a legális bevándorlás lehetőségének szélesítésére, hogy visszaszorítsák a törvénytelen belépéseket. Az évtized végére tervezi az EU a közös menekültügyi ügynökség létrehozását is. Az úgynevezett hágai folyamat keretében, a most elhatározott akcióterv nyomán, a következő öt évben további jelentős lépésekre kerül sor a szabadság, biztonság és igazságosság területén folytatott uniós együttműködésben. Abban is megállapodtak, hogy a menekültügyet, a bevándorlást és a határőrizetet érintő szinte minden kérdésben csökkentik a vétójog alkalmazásának lehetőségét, ennek részleteit a jövő év első negyedében dolgozzák ki. Mikuláš Dzurinda szlovák kormányfő erről azt mondta, Pozsony számára elfogadható kompromiszszumról van szó. Megmarad a vétózás lehetősége a törvényes bevándorlás, az unió országaiban munkát vállalni akarókat érintő eljárások tekintetében – az EU alkotmányos szerződése később tovább korlátozza ezt a jogot is. A kormányfők fontosnak minősítették a bevándorlás kérdését az EU gazdasági fejlődésének tekintetében, rámutatva a jelenlegi tagországok lakosságának öregedésére is.

Balkenende kitért az unió roppant ambiciózus versenyképességi célkitűzéseire is, amelyeket a kormányfői tanács megerősített. Elmondta, hogy a végrehajtás pontos eszközeiről jövő márciusban tartandó, újabb félévközi értekezletükön döntenek az uniós vezetők. Balkenende nem zárta ki, hogy az egyik ilyen eszköz azon országok megnevezése és elmarasztalása lesz, amelyek a legnagyobb lemaradásban vannak egyes célok teljesítésével.

Az állam- és kormányfők sajnálatuknak adtak hangot amiatt, hogy Ukrajnában az elnökválasztás múlt hét végi első fordulója nem felelt meg a nemzetközi elvárásoknak, és felszólították az ukrán hatóságokat, hogy a második fordulóra biztosítsák a szabad és tiszta választás lehetőségét.

A 25 állam- és kormányfő munkaebédjén részt vett Ijád Allávi iraki miniszterelnök. Allávi, aki az elmúlt napokban több európai nagyhatalmat is felbosszantott azok iraki tétlenségét bíráló nyilatkozataival, most igyekezett csökkenteni a feszültséget. Azzal a nyilatkozatával kavart vihart, amelyben az iraki háborút ellenző európai országokat olyan államoknak minősítette, amelyek „megelégedtek a néző szerepével”. Több EU-tagállam vezetője szerint ez szerencsétlen minősítés volt, különösen a mostani brüsszeli találkozó előtt, ahol az unió épp az iraki újjáépítés támogatására tesz ígéretet. A franciák elérték, hogy az EU-csúcs határozattervezetéből kimaradjon az a mondat, amelyben a szervezet üdvözli Allávi látogatását, s helyette egyszerűen csak tényként említi, hogy találkoztak az iraki miniszterelnökkel, és támogatják az ottani ideiglenes kormányt, valamint a politikai rendezést. Jacques Chirac francia elnök nem is vett részt az ebéden. Elutazása előtt külön találkozott a sajtósokkal, s bejelentette, párizsi látogatásra hívta meg Gázi al-Jáver iraki ideiglenes államfőt, aki a meghívást elfogadta. Ezzel lényegében elismerte, Allávi kormányfő kijelentései miatt keletkezett feszültség köztük, jóllehet a nyilvánosság előtt tagadta, hogy a csúcsebédről azért maradt távol, mert Allávi nézőnek titulálta egyebek között Franciaországot is.

Az elfogadott csomagterv értelmében az EU mind anyagilag, mind gyakorlati módon támogatni fogja a jövő évi iraki választásokat, segíti az iraki rendőrök képzését, illetve az igazságügyi rendszer működésének beindulását. Felkínálja továbbá egy partnerségi, együttműködési megállapodás megkötésének lehetőségét az EU, illetve Irak között. (MTI, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?