Korea-közi csúcs a demarkációs vonalon

Szöul/Peking.

Szöul/Peking. Mun Dzse In dél-koreai elnök ma a két országot elválasztó demarkációs vonalon találkozik Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel.

Im Dzsong-szeok, a dél-koreai elnök kabinetfőnöke sajtótájékoztatóján elmondta: a két vezető az országaikat elválasztó betonakadályoknál találkozik, majd a dél-koreai díszőrség kíséri őket a tárgyalások helyszíneként szolgáló Panmindzson határfaluba. A hivatalos megbeszélések egy órával Kim Dzsong Un megérkezését követően kezdődnek reggel 10 óra 30 perckor. Úgy tudni, a megbeszélések központi témája a katonai feszültségek leépítése lesz a két Korea között. Mun egyben arról szeretné meggyőzni a kommunista állam vezetőjét, hogy hagyjon fel atomprogramjával.

Külön ebédelnek

A program szerint az első tanácskozás után a két vezető külön ebédel, majd délután egy közös faültetési ceremóniára ismét összejönnek. Im Dzsong-szeok szerint a két vezető „békét és virágzást” szimbolizáló fenyőfát ültet a demarkációs vonalon. Ehhez az észak-koreai Pektu és a dél-koreai Halla-hegy földjét használják, majd a fát az észak-koreai Tedong folyó és a dél-koreai Han folyó vizével öntözik meg. Mun Dzse In és Kim Dzsong Un ezt követően közös sétát tesz Panmindzsonban, majd ismét a tárgyalóasztalhoz ül. Kim és Mun a megbeszélések végén aláírnak egy megállapodást és tesznek egy bejelentést is. Ezek tartalmáról a dél-koreai kabinetfőnök nem közölt részleteket. Mint mondta, a megbeszéléseket díszvacsora zárja. Kim Dzsong Un személyében 65 éve először lép észak-koreai vezető dél-koreai területre.

Washington figyel

Az Egyesült Államok élénk figyelemmel követi a Korea-közi eseményt, amely előrejelzésként szolgálhat a május végén vagy június elején esedékes, történelmi jelentőségű csúcstalálkozóhoz Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un között.

Új megvilágításban

A Korea-közi csúcs előtt érdekes tanulmányt tettek közzé a Kínai Tudományos és Műszaki Egyetem geológusai, aki szerint a legfőbb észak-koreai nukleáris kísérleti telep, a Mantap-hegy gyomrába vájt alagútrendszer nem biztonságos többé, s nem használható további tesztekhez, mert összeomlott az atomrobbantások következtében a felette húzódó hegy, ami miatt figyelni kell az esetleg kiszivárgó radioaktivitást is. Ez új megvilágításba helyezheti Kim Dzsong Un bejelentését, mely szerint Phenjan felfüggeszti nukleáris kísérleteit és rakétatesztjeit, továbbá bezárja nukleáris kísérleti telepét. A nyilatkozatot politikai elemzők Kim Dzsong Un és Mun Dzse In dél-koreai elnök mai találkozójával hozzák összefüggésbe. A geológusok elengedhetetlennek mondták az esetlegesen kiszivárgó radioktivitás mérését az összeomlás térségében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?