Könnyíti a brit belügyminisztérium a Nagy-Britanniában élők ukrajnai rokonainak vízumkérelmét

ukrán válság k

Könnyíti a jövő héttől a brit belügyminisztérium a Nagy-Britanniában élők ukrajnai rokonai számára a brit beutazási és tartózkodási engedély kérelmezését. London az ukrajnai háború kezdete után indította el családegyesítési programját (Ukraine Family Scheme), de az eljárást sokan bírálják; a leggyakoribb kritika az, hogy az ügymenet lassú és bürokratikus.

A belügyi tárca csütörtök esti tájékoztatása szerint a Nagy-Britanniában élők ukrajnai rokonainak, akik a családegyesítési program keretében csatlakozni kívánnak hozzátartozóikhoz, jövő keddtől nem kell előre lefoglalt időpontokban személyesen megjelenniük a kijelölt vízumkérelem-beadási központokban, amelyeknél a jelenlegi szabályozás alapján még a beutazás előtt biometrikus azonosító adatokkal – például ujjlenyomattal – kell igazolniuk kilétüket.

A tájékoztatás szerint március 15-től az egész vízumkérelmi eljárás az esetek többségében online felületeken lesz intézhető, miután Priti Patel belügyminiszter biztosítékokat kapott a szakszolgálatoktól arra, hogy a kérelmezők nemzetbiztonsági ellenőrzése előzetes biometrikus személyazonosító adatok nélkül is megoldható.

Az új eljárásrend alapján a nagy-britanniai hozzátartozóikhoz csatlakozó ukrán állampolgárok első lépésként hat hónapra szóló, munkavállalásra, tanulmányok folytatására és szociális juttatások azonnali igénybevételére is jogosító tartózkodási engedélyt kapnak, és amint benyújtották azokat a biometrikus adatokat, amelyeket az eddigi szabályok szerint még a belépés előtt kellett szolgáltatniuk, a tartózkodási engedély hatálya 36 hónapra hosszabbodik.

A részvétel a brit családegyesítési programban az ukrajnai állampolgárok számára akkor lehetséges, ha a hozzátartozó, akihez csatlakozni kívánnak, brit állampolgár vagy olyasvalaki, akinek állandó nagy-britanniai letelepedési engedélye van.

Az ukrajnai állampolgárok jogosultak lehetnek a tartózkodási engedély kérvényezésére a Nagy-Britanniában letelepedett EU-állampolgárok nem uniós országokból származó hozzátartozói számára korábban meghirdetett brit családegyesítési program (EU Settlement Scheme Family Permit) alapján is.

Nagy-Britannia 2020. január 31-én kilépett az Európai Unióból. Azok az EU-polgárok azonban, akik 2020 végéig, a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után kezdődött 11 hónapos átmeneti időszak lejártáig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek Nagy-Britanniában, továbbra is az országban maradhatnak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával. De ehhez meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért – hivatalos jogi elnevezéssel: letelepedett státusért – kell folyamodniuk.

A brit belügyminisztérium csütörtökön ismertetett legfrissebb összesítése szerint a 27 EU-tagország Nagy-Britanniában élő állampolgárai közül február végéig csaknem 6,5 millióan adták be a letelepedett státusra szóló kérelmüket, köztük több mint 160 ezer magyar állampolgár.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?