A tálibok bejelentették, hogy többnapos hajtóvadászat után, az amerikaiak segítsége ellenére foglyul ejtették és két társával együtt kivégezték az egyik afgán ellenzéki parancsnokot.
Kivégeztek egy afgán ellenzékit
Légi és földi arzenál. Egy afgán fiú egy orosz gyártmányú helikopter feszállását figyeli, mellyel az Északi Szövetség katonái indulnak a frontvonalra. ReutersA pastu törzseket igyekezett az afgán ellenzék oldalára átállítani Abdul Hak parancsnok, akit a tálibok tegnapra virradóra fogtak el a pakisztáni határ közelében. Egy dzsalálábádi tálib szóvivő tegnap közölte, hogy Abdul Hak ellen indított hajtóvadászatuk annak ellenére sikeres volt, hogy az ellenzéki hadúr műholdas telefonon segítséget kért és kapott: az amerikaiaktól.
Lóháton próbált menekülni
A tálibok többnapos hajtóvadászat után titokban bekerítették az ellenzéki vezető és fegyveresei rejtekhelyét. Abdul Hak lóháton próbált menekülni, de a tálibok elfogták, míg csaknem félszáz fegyveresét, köztük valószínűleg külföldieket is gyűrűbe fogták – közölte a tálib szóvivő. A tálibok Abdul Hak elfogása után pár órával bejelentették: két társával együtt az ellenzéki parancsnokot kivégezték. Az Afganisztánt hagyományosan irányító, többségben lévő pastu nemzetiségen belül sok egykori parancsnokot háttérbe szorítottak a szintén főként pastu tálibok. Hak jobb lábát letépte egy taposóakna a nyolcvanas években, műlábbal járt.
Hatástalan a bombázás?
A tálib erők a legutóbbi hírek szerint tartják állásaikat a Kabultól északra fekvő hegyekben, az öt napja tartó amerikai bombázásokkal sem sikerült meghátrálásra kényszeríteni őket. Amerikai gépek zuhanórepülésben bombázták a tegnapra virradó éjszakán az Afganisztán nagy részét uraló fanatikus muzulmán tálibok állásait, hogy elűzzék a tálib fegyvereseket a roppant fontos Bagram légitámaszpont közeléből. Az amerikai harci gépek tegnap hajnalban is csapásokat mértek az afgán fővárosra, éjjel összesen tizenegy bombát dobtak Kabulra. A robbanások közül három egyértelműen a városközpont közeléből hallatszott, de további hét bombát is szinte bizonyosan a városhatárokon belül dobtak le. Egy bomba Kabultól északra csapódott be.
Terroristaellenes törvény
George Bush amerikai elnök tegnap aláírta az új, terroristaellenes törvényt. Ezután az amerikai hatóságok külön engedély nékül lehallgathatják a terroristagyanús személyek telefonjait, bizonyítékként használhatják a külföldi titkosszolgálatok információit. Ashcroft igazságügy-miniszter azt ígérte, a hatvanas évekbeli szigorral lépnek fel a terrorizmus ellen. A nyomozók és titkosügynökök azonnal cselekedhetnek, ha terrorizmussal gyanúsítanak valakit. Korábban ügyészi felhatalmazás kellett ahhoz, hogy valakit lehallgassanak vagy bizonyítékokat gyűjtsenek ellene, esetleg kihallgassák. Ez lelassította a hatóságok munkáját, és így sokszor egérutat nyertek a terroristák. Ashcroft azzal indokolta a törvény szükségességét, hogy az amerikaiak a szeptember 11-ei támadások óta állandó fenyegetésben élnek, félnek az újabb terroristaakcióktól.
Rendezési tervek
Az amerikai és a brit kormány mérlegeli Afganisztán átmeneti felosztását, azt, hogy az ország egyes térségei különálló törzsi irányítás alá kerüljenek a tálibok elleni háború végleges befejezéséig. Az ország átmeneti felosztását célzó elképzelést London és Washington egyik lehetséges megoldásnak tartja a tálibok erejének „földrajzilag egyenlőtlen összeroppanása” nyomán eluralkodó általános káosz leküzdésére. Az egyik forgatókönyv egy tádzsik és üzbég ellenőrzés alatt álló térséget vagy térségeket vázol fel az ország északi részén, ha Mazari-Sarif a közeljövőben az Északi Szövetség ellenőrzése alá kerül. A pastu törzsek által uralt Dél-Afganisztánban, Kandahár bevétele esetén a szintén pastu tálibokkal szemben álló ellenzéki pastu erők kerülhetnének hatalomra. (m, i-x, o-o)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.