Ki fizetné a külföldi kezeléseket?

Párizs. Elkerülhetetlen az európai egészségügyi rendszerek közötti verseny, ennek egyengetésére jövőre egy, az országhatárokon túli kezeléseket szabályozó európai direktíva megalkotását tervezi az Európai Bizottság.

Párizs. Elkerülhetetlen az európai egészségügyi rendszerek közötti verseny, ennek egyengetésére jövőre egy, az országhatárokon túli kezeléseket szabályozó európai direktíva megalkotását tervezi az Európai Bizottság. Erről Markosz Kiprianu, az EU-bizottság egészségügyi és fogyasztóvédelmi biztosa beszélt a Le Figarónak adott interjújában. A jövőre beterjesztendő kezdeményezés elsősorban azt szabályozná, mikor és hogyan vehet igénybe egy állampolgár külföldi kezelést, és melyik nemzet társadalombiztosítása állná annak költségeit. Brüsszel európai egészségügyi referenciaközpontok létrehozását is tervezi, a megvalósítás lépésről lépésre történne.

Kiprianu cáfolta, hogy a szektor liberalizálásról lenne szó. Véleménye szerint az Európai Bíróság teremtette meg a konkurenciát, amikor egy közelmúltban meghozott döntésében emlékeztetett: a belső piac szabályai az egészségügyi szolgáltatásokra is vonatkoznak. (Miután egy hazájában több mint egy éve várólistán lévő brit állampolgár Franciaországban operáltatta meg magát, biztosítója megtagadta a szomszédos országban kifizetett 5800 eurós számla visszatérítését. Annak ellenére, hogy külföldi gyógykezeléshez egyelőre még elengedhetetlen a hazai biztosító előzetes engedélye, a betege keresetét követően – a határ menti kezelések jogának szellemében – a luxembourgi bíróság kötelezte a biztosítót a külföldi egészségügyi költségek visszatérítésére.)

Az új direktíva elsősorban a leterhelt közegészségügyi rendszerű országokat érintené, valamint az olyan kisebb európai tagállamokat (Ciprus, Málta), amelyek nem rendelkeznek teljes körű szolgáltatással. De megérezné hatását Franciaország is, amely kiváló egészségügyi rendszere következtében ideáramló külföldi betegek miatt kénytelen lesz a kezelések iránti igény növekedésével számolni. Az Európai Bíróság csak egy-egy speciális esettel foglalkozik, ezért kell Kiprianu szerint a bizonytalan helyzetet direktívában szabályozni. A törvénytervezet célja: a betegek és az orvosok mobilitásának megkönnyítése és támogatása, valamint a határokon túli kezelések visszatérítése. De a betegek jogai sem lesznek „határtalanok”. Meghatározásukhoz az eddigieknél nagyobb együttműködésre számít a tagállamok részéről Kiprianu. Hangsúlyozta viszont: az európai országok kötelesek lesznek költségvetésükben a beteg jövőbeni mobilitására tekintettel lenni. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?