Kezdődik a visszatoloncolás

Ankara/Berlin. Tegnap megér-kezett az első visszatoloncolt menekülteket szállító két hajó a görög Leszbosz szigetéről a nyugat-törökországi Dikili városába.

Ankara/Berlin. Tegnap megér-kezett az első visszatoloncolt menekülteket szállító két hajó a görög Leszbosz szigetéről a nyugat-törökországi Dikili városába. Megérkezett Németországba a szíriaiak első csoportja az EU–török megállapodás keretében.

Papíron minden készen áll a visszatoloncolásra, ám hiányoznak a szakemberek, a migránsok dühösek, az emberi jogi szervezetek fel vannak háborodva. Az Európai Unió meg akarja fékezni a migránsáradatot, ezért kötött a menekültek visszaküldéséről paktumot Törökországgal. A megállapodással Törökországot gyakorlatilag biztonságos harmadik országnak nyilvánították. A felsorolt zökkenők ellenére tegnap a folyamat elkezdődött.

Leszboszról Dikilibe

Az Európai Unió határvédelmi ügynöksége (Frontex) által bérelt, Leszboszról és Hiószról indult török katamaránokon összesen 202 pakisztáni, bangladesi és szíriai migráns, valamint ugyanennyi rájuk felügyelő rendőr tartózkodott. A kikötőben felállított sátrakhoz vezető szakaszon a hatóságok fehér ponyvákkal korlátozzák a láthatóságot. A török oldalon először egészségügyi vizsgálat alá vetik a menekülteket, majd ujjlenyomatot vesznek tőlük, fényképet készítenek róluk, valamint rögzítik személyes adataikat. Dikili felett helikopterek köröztek, a kikötőben nagy számban voltak jelen a készenléti rendőrség erői, páncélozott vízágyúk és mentőkocsik kíséretében.

Volkan Bozkir európai ügyekért felelős török miniszter a Habertürk hírtelevízió élő adásában úgy nyilatkozott, hogy a nem szíriai menekülteket – így a tegnap érkező migránsok túlnyomó többségét is – először az északnyugat-törökországi Kirklareli tartomány egyik táborába szállítják, majd a szükséges ügyintézés lebonyolítását követően hazájukba küldik tovább őket. Ehhez rendelkezésre állnak a megfelelő eljárások, Törökország csak bizonyos ideig tudja vendégül látni a gazdasági menekülteket – nyomatékosította. Bozkir kiemelte, hogy a Görögországból visszatoloncolt menekültek 70%-a azonban szíriai lesz, akiket a délkelet-törökországi Osmaniye város közelében található táborokban helyeznek el, a szíriai határtól mintegy 40 km-re. Az ott tartózkodó menekültek közül küldenek majd Európába szíreket, pontosan annyit és akkor, amennyi és amikor Törökországba érkezik – tette hozzá. Közölte, Törökország jelenleg 11 ezer embert képes pótlólag elhelyezni, és ezt a keretet a közeljövőben 17 ezerre szeretnék növelni.

Megérkezett tegnap reggel Törökországból Hannoverbe a szíriai menekültek első, 24 fős csoportja, amely az Európai Unió és Törökország közötti márciusi megállapodás keretében legálisan utazhatott be Németországba – közölte a német rendőrség. A menekültek egy menetrend szerinti repülővel érkeztek Isztambulból. Déltájban megérkezett egy második, 16 fős csoport is.

Máig jönnek a migránsok

Menedékkérelmek tömeges benyújtásával késleltetnék kitoloncolásukat a leszboszi migránsok – közölték a görög hatóságok. Zaharula Cirigoti, a görög rendőrség migrációval foglalkozó részlegének vezetője elmondta, először fel kell dolgozni a menedékkérelmeket, mielőtt bárkit is visszaküldhetnének Törökországba. Az Európai Unió határvédelmi ügynökségének (Frontex) helyi tisztségviselői hangsúlyozták: a megnövekedett papírmunka miatt egyre sürgetőbb lenne, hogy az ígéreteknek megfelelően uniós menedékjogi szakértőket küldjenek Görögországba.

Az elmúlt 24 órában 339 migráns érkezett Törökországból az égei-tengeri görög szigetekre, míg vasárnap 514-en tették meg ugyanezt az utat – közölte tegnap a menekültekkel foglalkozó görög válságstáb. Szombaton 566, pénteken 339, míg csütörtökön 377 menekült érte el Európa területét. A válságstáb becslései szerint a balkáni útvonal lezárása miatt 52 ezer migráns és menedékkérő rekedt Görögországban. Az Égei-tenger keleti medencéjének szigeteire körülbelül 5000 migráns és menekült érkezett március 20-a óta, azóta, hogy életbe lépett az EU–török megállapodás. Ettől a naptól kezdve érvényes az az elv, hogy minden Törökországból illegálisan beutazó embert vissza kell küldeni. Az EU maximum 72 ezer szírt akar Törökországból beengedni. Remények szerint az eljárás elveszi az emberek kedvét attól, hogy csempészek segítségével átkeljenek a török partokról a tengeren Görögországba.

„Nem jöhet mindenki”

A visszaküldésre kiszemelt emberek többségükben a szíriai polgárháború elől menekültek. Mások az afgán tálibok elől szöktek meg. A biztonsági hatóságok attól tartanak, ezek az emberek ellenállást fognak tanúsítani. Az idegek a pattanásig feszültek a migránsok körében. Állandóak az összetűzések a különböző nemzetiségű emberek között.

Miként reagálnak az új helyzetre a csempészek? Jelenleg ingadozások tapasztalhatók. Tény azonban, hogy lényegesen kevesebb menekült érkezik, mint az előző egy hónapban. Az embercsempészek már alternatív útvonalakat keresnek, s Olaszország jön szóba. Néhány nappal ezelőtt lefüleltek egy csempészbandát Nyugat-Görögországban. Fejenként hétezer euróért reptettek migránsokat egy kis nyugat-görögországi repülőtérről egy Lecce városának (Dél-Olaszország) közelében fekvő repülőtérre.

Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke tegnap azt mondta, „nem jöhet mindenki automatikusan, aki jönni akar”, de aki be akar vándorolni Európába, önmagában ezzel a szándékkal még nem tanúsít törvénysértő, bűnöző magatartást, továbbá elfogadhatatlan „gyanúsítottként” kezelni mindazokat, akiknek ilyen szándékai vannak. Az EP elnöke úgy vélte, hogy az EU területére irányuló menekülthullám miatt nem keletkezett volna válság, ha kezdettől fogva valamennyi uniós tagállam együttműködött volna. Ennek az együttműködésnek az első jeleit azonban csak a legutóbbi uniós csúcson lehetett tapasztalni, amelyen elfogadták az EU–Törökország megállapodást a válságkezelésről.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?