Kettős elnökség lehet az EU-ban

Párizs. Németország és Franciaország azt fogja javasolni, hogy az Európai Unió vezesse be a kettős elnökség intézményét: az egyik az EU Bizottságának az Európai Parlament által megválasztott elnöke lenne, a másik az EU Tanácsának elnöke.

Párizs. Németország és Franciaország azt fogja javasolni, hogy az Európai Unió vezesse be a kettős elnökség intézményét: az egyik az EU Bizottságának az Európai Parlament által megválasztott elnöke lenne, a másik az EU Tanácsának elnöke. Ezt kedden a késő esti órákban jelentette be Jacques Chirac francia köztársasági elnök. A párizsi látogatáson tartózkodó Gerhard Schröder német kancellár és a francia elnök ugyanis a kedd este az Elysée-palotában tartott, külsőségektől mentes vacsorán jutott erre a megállapodásra. A francia fél elfogadta azt a német javaslatot, hogy az EU biztosaiból álló Európai Bizottság (a Brüszszelben ülésező European Commission, az Európai Unió kormánya, végrehajtó szerve) elnökét a Strasbourgban ülésező Európai Parlament választja meg. Az EU Bizottságának elnökét és 20 tagját korábban a tagországok kormányai közös megegyezéssel és az Európai Parlamenttel történt konzultációval nevezték ki. A német fél pedig azt a francia javaslatot fogadta el, hogy az EU Tanácsa elnökét minősített többséggel válasszák ötévi – vagy megújítható, két és fél évi – időszakra a jelenlegi, félévenként változó soros elnökség gyakorlata helyett.

A javaslatot tegnap terjesztették az EU intézményi reformján dolgozó konvent elnöke, Valéry Giscard d’Estaing, továbbá a tizenötök, valamint a belépés előtt álló tíz tagjelölt állam- és kormányfői elé. Az AFP értékelése szerint a kompromisszumos javaslattal érvényesül a francia elképzelés is, amely szeretné megőrizni az állam- és kormányfők tanácsának súlyát az EU döntéseinek meghozatalában, s a föderalista hangsúlyú német törekvés is, amely a Bizottság, s az Európai Parlament szerepének megerősítését tartja elsődlegesnek. (Az Európai Tanács – röviden: Tanács – az EU-tagok állam- és kormányfőiből álló tanácskozó testület. Nem tévesztendő össze Európa Tanáccsal, a Strasbourgban ülésező, az EU-tól független, 39 tagállamot tömörítő szervezettel.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?