<p>Washington/London/Párizs/Jeruzsálem/Hága/Moszkva. Barack Obama amerikai elnök szombaton jelentette be, hogy a kongresszus felhatalmazását kéri a Szíria elleni, általa már elvileg jóváhagyott katonai fellépéshez. Obama az ENSZ-ellenőrök által Szíriában elvégzett helyszíni vizsgálatra utalva kijelentette, hogy a vegyifegyver-támadásokat nemcsak kivizsgálni kell, hanem azokkal szembe is kell szállni.</p>
Kerry: szarint vetettek be a szíriai vegyifegyver-támadásban
MTI-ÖSSZEFOGLALÓ
David Cameron Twitter-üzenetében hangsúlyozta, hogy megérti és támogatja Obama álláspontját. A brit parlament csütörtök este nem támogatta a Szíria elleni esetleges beavatkozást. A képviselők 285–272 arányban szavazták le a katonai műveletet támogató javaslatot.
Franciaország nem lép fel egyedül Szíriával szemben, hanem megvárja az amerikai kongresszus döntését – jelentette ki tegnap a francia belügyminiszter. Az Europe 1 rádiónak nyilatkozva Manuel Walls hangsúlyozta: „Párizs nem cselekszik egyedül. Koalícióra van szükségünk.” Franciaország a Washington által sürgetett katonai beavatkozás fő támogatója. A franciák többsége viszont ellenzi országuk részvételét egy Szíria elleni katonai fellépésben.
Jeruzsálem csalódott
Jeruzsálemben csalódást keltett, hogy Barack Obama amerikai elnök a kongresszus felhatalmazását kérte a Szíria elleni katonai fellépéshez. Benjámin Netanjahu miniszterelnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Izrael felkészült minden lehetséges forgatókönyvre. Az izraeli kormány tegnapi ülését megnyitva Netanjahu azt hangoztatta, hogy országa nyugodt és bízik önmagában.
Azonnali csapásra számítottak
A szíriai ellenzék is csalódottságának adott hangot, Szamír Nasar, a Szíriai Nemzeti Koalíció egyik vezetője elmondta: „azonnali és határozott csapásra számítottunk (...), de úgy gondoljuk, hogy a kongresszus jóváhagyja a katonai beavatkozást”. Nasar ugyanakkor üdvözölte azt a tényt, hogy Obama elnök a katonai beavatkozás mellett tette le a voksát, bár a csapásmérést „kilenc nappal elhalasztotta”.
Három hétig tart
a minták elemzése
Várhatóan három hétig tart azoknak a mintáknak az elemzése, amelyeket az ENSZ szakértői vettek a szíriai feltételezett gáztámadások helyszínein – közölte a Szervezet a Vegyi Fegyverek Betiltásáért (OIAC). A hágai székhelyű szervezet – amely a vegyi fegyverek megsemmisítéséről kötött nemzetközi egyezmény betartásának ellenőrzésére jött létre – azt követően adott ki közleményt, hogy az ellenőrök megérkeztek a hollandiai nagyvárosba a mintákkal. A svéd Ake Sellström vezette csoport csaknem két hetet töltött Szíriában, a szakértők szombat reggel hagyták el Damaszkuszt, és Libanonon keresztül utaztak Hollandiába. A mintákat világszerte legalább féltucat laboratóriumba küldik szét elemzésre, olyan országokba, amelyek politikailag nem érintettek a csatározásokban. Annak érdekében, hogy minél megbízhatóbb eredmények szülessenek, minden mintát legalább két különböző laboratóriumban vizsgálnak meg.
Emberi szövetminták vizsgálatának eredménye szerint szarint vetettek be augusztus 21-én a Damaszkusz környéki vegyifegyver-támadásban – jelentette ki tegnap John Kerry amerikai külügyminiszter. A szarin nyomait haj- és vérmintákban mutatták ki – mondta Kerry, aki a CNN , a Fox News és az NBC televíziónak is nyilatkozott. Az amerikai diplomácia vezetője Hitlerhez és Szaddám Huszeinhez hasonlította Bassár el-Aszad szíriai elnököt, és kifejezte meggyőződését, hogy az amerikai kongresszus támogatni fogja a Szíria elleni katonai csapást, ami fontos üzenet lesz Irán és Észak-Korea számára is.
Putyin kezdeményezése
Eközben az orosz államfő kezdeményezte a szíriai válság megvitatását a szentpétervári G20-as csúcstalálkozón. Vlagyimir Putyin a kétségeit hangoztatta azokkal az állításokkal kapcsolatban, amelyek szerint a szíriai kormányerők vetettek volna be vegyi fegyvert 10 nappal ezelőtt Damaszkuszban. Az orosz államfő azt reméli, hogy a G20-as csoport csütörtökön kezdődő szentpétervári csúcstalálkozóján találkozhat Barack Obama amerikai elnökkel, és vele, valamint a fórum többi résztvevőjével megvitathatják a szíriai helyzetet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.