Kemény dió az új iraki vezető megtalálása

Asz-Szajlíja/Bagdad/Madrid. A berlini fal ledöntéséhez és Párizs II. világháborús felszabadításához hasonlította az iraki háború jelentőségét Donald Rumsfeld. A hét végén Madridban, tegnap Bagdadban tanácskoztak ellenzéki személyiségek a háború utáni rendezésről.

Tegnap is tüntettek a síiták Bagdad központjábanReuters-felvételRumsfeld amerikai védelmi miniszter tegnap a katari asz-Szajlíjában, az amerikai középső parancsnokságon méltatta az amerikai katonák iraki helytállását, a háború jelentőségét a berlini fal ledöntéséhez és Párizs II. világháborús felszabadításához hasonlítva. Ugyanakkor még nem beszélt győzelemről, de kijelentette: az ő legjobb döntése volt Tommy Franks tábornokra bízni a háború elindítását március 20-án, annak ellenére, hogy sokan elsietettnek tekintették a hadműveletet.

MADRIDI KIÁLTVÁNY

José María Aznar spanyol kormányfő a hétvégén Madridban fogadta Szaddám Huszein volt iraki diktátor ellenzékének képviselőit, akik madridi tanácskozásukon elfogadták az Irak jövőjével kapcsolatos elveket öt pontban összefoglaló úgynevezett Madridi Kiáltványt. Ez a következőkben foglalja össze az Irak jövőjével kapcsolatos elképzeléseket: 1. Olyan demokratikus, pluralista, föderális rendszert kell létrehozni, amely garantálja a szabadságjogokat, az emberi jogokat, a nemzetiségek, nép- és vallási csoportok jogait, valamint a nők jogait. 2. A lehető leghamarabb garantálni kell Irak biztonságát és stabilitását, kideríteni a foglyok és az eltűntek sorsát, elősegíteni a kivándoroltak és a menekültek visszatérését. 3. Átmeneti, független, koalíciós kormányt kell alakítani iraki politikai szervezetek tagjaiból és politikusokból. 4. Nemzeti és nemzetközi keretek között is komoly erőfeszítést kell tenni az ország újjáépítéséért. Fel kell kérni a spanyol kormányt, hogy vegyen részt az újjáépítésben és nyújtson hozzá segítséget. 5. Tiszteletben kell tartani az ország lakosainak kulturális identitását, valamint az iszlám és más vallások értékeit. A La Razón azt írta, „Spanyolország az egyetlen olyan szövetséges ország, amelynek részvételét minden iraki politikai és vallási erő képviselői egyöntetűen kérelmezik. Sem az USA, sem Nagy-Britannia nem élvez ilyen kitüntetett helyzetet.”

Az USA szervezésében tegnap délelőtt több száz egykori – különféle irányzatokat képviselő – iraki ellenzéki személyiség politikai tanácskozásra gyűlt össze Bagdadban, hogy megvitassa a Szaddám bukása nyomán megalakítandó átmeneti kormány felállításával kapcsolatos teendőket. Az volt a cél, hogy olyan kiemelkedő személyiségeket találjanak, akik képesek lehetnek Irak vezetésére, a kormányzati feladatok Jay Garner nyugalmazott amerikai tábornoktól történő későbbi átvételére. Közben Bagdadban ismét síiták tüntettek, iszlám államot követelve. Megfigyelők a megmozdulást egyrészt ezzel a tanácskozással, másrészt azzal hozták összefüggésbe, hogy az amerikai erők vasárnap őrizetbe vették Mohamed Mohszen al-Zubajdit, Bagdad önjelölt polgármesterét.

SZADDÁM MINDENT TÚLÉLT

Az Iraki Nemzeti Kongresszus (INC) vezetője szerint életben van Szaddám Huszein volt iraki elnök és mindkét fia is. Ahmed Csalabi ezt a Fox News televíziónak adott interjújában jelentette ki. Csalabi szerint egyes jelentések arról szóltak, hogy Szaddám már arra kérte biztonsági szolgálatát: lássák el őt öngyilkos öltözékkel és bombákkal felszerelt övekkel. Tárik Aziz volt iraki miniszterelnök-helyettes szerint Szaddám Huszein túlélte mind a két célzott légicsapást, amelyet az ő likvidálása céljából mért feltételezett bagdadi tartózkodási helyére az amerikai légierő. Az ismeretlen helyen fogva tartott Aziz kihallgatásán elmondta, Szaddámot élve látta a március 19-i és az április 7-i légicsapások után – közölte tegnap az USA Today amerikai védelmi minisztériumi forrásokra hivatkozva.

Lapértesülések szerint George Bush amerikai elnök a héten kinyilvánítja a háború végét, ugyanakkor nem hirdeti ki a győzelmet, mivel még nem találták meg a tömegpusztító fegyvereket és Szaddám sorsáról sem lehet még tudni semmi bizonyosat. A diktátornak tegnap volt a 66. születésnapja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?