Katonai művelet indul az embercsempészek ellen

<p>Brüsszel. Tegnap rendkívüli csúcstalálkozót tartottak Brüsszelben az EU-országok állam-, ill. kormányfői a földközi-tengeri menekültválság miatt, amely a múlt vasárnapi, mintegy 800 menekült halálát okozó hajókatasztrófa nyomán csúcsosodott ki. A cselekvési terv értelmében megerősítik a Földközi-tengeren folyó műveleteket, a Tritont és a Poseidont.</p>

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

Önmagában az a tény, hogy az Európai Unió most a legmagasabb politikai szinten foglalkozik az illegális migráció problémájával, nem oldja meg azt a gondot, amit a szakemberek jó része a mostani, drámai méreteket öltött tengeri menekültáradat gyökerének tekint, vagyis a teljesen kaotikus és áttekinthetetlen líbiai helyzetet. A tegnap este megvitatott tízpontos azonnali cselekvési terv értelmében meg kell erősíteni a Földközi-tengeren a jelenleg folyó műveleteket, a Tritont és a Poseidont, több pénzt kell adni az uniós határőrizeti támogató ügynökségnek, a Frontexnek, illetve el kell kobozni és meg kell semmisíteni az embercsempészek hajóit. A Földközi-tengeren kialakult migrációs válság oka nem Európa, hanem az érintett térségben kialakult instabilitás, háború és a szegénység – fogalmazott a csúcstalálkozón Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, hozzátéve: „Senkinek nincsenek illúziói, hogy ezt ma megoldjuk”.

Jön a haditengerészet

Emellett az embercsempészek ellen indítandó katonai műveletről hoznak határozatot az Európai Unió vezetői. Az illegális migrációról tartott rendkívüli csúcstalálkozó dokumentuma szerint „módszeres erőfeszítésekre van szükség a hajók azonosítására, elfogására és elpusztítására, még mielőtt azokat az embercsempészek használhatnák.” Federica Mogherinit, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét arra kérték fel, hogy kezdje meg az előkészületeket egy lehetséges biztonsági és védelmi műveletre. A német védelmi tárcánál máris vizsgálják, hogy a haditengerészet miként vehet részt egy uniós műveletben. Az Egyesült Királyság haditengerészete zászlóshajóját, az HMS Bulwarkot, két további határőrhajót és három helikoptert ajánl fel a Földközi-tengeren kialakult migrációs válság kezeléséhez – jelentette be David Cameron brit miniszterelnök. A felajánlás feltétele, hogy a kimentett vagy elfogott embereket a legközelebbi országba szállítsák, és ne kaphassanak automatikusan lehetőséget, hogy Angliában kérjenek menedéket.

Matteo Renzi olasz miniszterelnök azt követelte, hogy az EU vizsgálja meg egy „célzott beavatkozás” elindításának lehetőségét a líbiai embercsempészek ellen. Az észak-afrikai országban szállnak hajóra olaszországi és máltai úti céllal az illegális bevándorlók. Ha a javaslatot elfogadják, ez lesz az első európai katonai akció az illegális bevándorlás ellen.

Nincs visszaút

Azért a líbiai a legnépszerűbb útvonal, mert a líbiai polgárháború miatt az ottani partokat alig ellenőrzik. A sikeresen átkelők közül tavaly a legtöbben szír állampolgárok voltak (42 ezren), utánuk az eritreaiak jöttek (34 ezren), és bőven ötezer fő felett érkeztek menekültek Maliból, Nigériából, Gambiából, Szomáliából és a Közel-Kelet egyéb országaiból. A menekültek ezer veszélyt és szenvedést élnek túl mire kihajóznak, és utoljára teszik kockára az életüket. Az IOM (Nemzetközi Migrációs Szervezet, az ENSZ-hez tartozik) becslése szerint százból legalább négyen vízbe fulladnak útközben, és az esélyekkel általában tisztában is vannak. Mégis jönnek, mert a legtöbbjük számára egyszerűen nincs visszaút.

Aki a háború vagy az éhezés elől menekül, annak a hazatérés sem jelenti az életet. Aki Eritreából jön, azt életfogytiglani kényszermunkára ítélik vagy kivégzik dezertálásért, az ottani rettenetes diktatúra elől menekülőknek ezért nem opció a visszatérés. Akik pedig Afrika egyéb országaiból jönnek, azok általában az egész családjuk minden vagyonát elköltik az útra, és mire a kikötőig jutnak, sokszor hatalmas tartozásokba verik magukat. Így egyszerűen nem tehetik meg, hogy hazaállítanak úgy, hogy meg sem próbálták európai munkával szerzett pénzzel visszafizetni az utazásukat.

Gyászszertartás Máltán

Gyászünnepséget tartottak tegnap Máltán a napokban történt hajókatasztrófa áldozatainak emlékére. Becslések szerint 800-an haltak meg az afrikai menekülteket szállító, embercsempész hajó utasai közül, ám csak 24 holttest feküdt koporsókban a kegyeleti szertartáson, amely Málta központi kórháza előtt zajlott. A többi áldozat a földközi-tengeri hullámsírban végezte, holttestüket nem találják. A gyászünnepségen egyházi vezetők mellett jelen volt a szigetország elnökén és kormányfőjén kívül Olaszország belügyminisztere és az unió bevándorlási ügyekben illetékes biztosa is. A gyászoló tömeg zömmel Málta afrikai közösségéből állt, keresztényekből és muzulmánokból egyaránt. „Gyászoljuk az áldozatokat tekintet nélkül hitvallásunkra, hovatartozásunkra, bőrszínünkre, mert tudjuk, hogy embertársaink voltak” – mondta Mario Grech, Málta püspöke.

Ugyancsak tegnap Szicíliában Catania ügyészsége vádat indítványozott a szerencsétlenül járt hajó feltételezett kapitánya, a 27 éves, tunéziai Ali Malek és a legénység egyik tagja, a 25 éves szíriai Mahmus Bikhit ellen törvénytelen bevándorlás segítése címén. A kapitányt emellett többrendbeli emberöléssel, hajókatasztrófa okozásával is vádolják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?