Ismét fellángolt a génmódosított termények körüli vita

Brüsszel. A genetikailag módosított termények előállítása és forgalmazása még mindig két táborra osztja az EU tagállamait.
Simon Barber, az Europabio lobbicsoport igazgatója szerint a gazdák és a fogyasztók érdekeit sérti a GMO-termények termesztésének korlátozása.

Brüsszel. A genetikailag módosított termények előállítása és forgalmazása még mindig két táborra osztja az EU tagállamait.

Simon Barber, az Europabio lobbicsoport igazgatója szerint a gazdák és a fogyasztók érdekeit sérti a GMO-termények termesztésének korlátozása. Az elmúlt 9 évben a genetikailag módosított termények 23 milliárd euróval növelték a farmerek bevételeit, és 14 százalékkal csökkent a környezeti ártalom: a GMO-k esetében ugyanis kevesebb gyomirtóra van szükség. „Ha a francia repce 75 százaléka GMO-típusú lenne, akkor idényenként 24 millió euróval csökkenne a gyomirtás költsége” – állítja Barber. Véleményét vitatja Rosemary Hall, a Föld Barátai európai szervezetének szóvivője: „A genetikailag módosított terményekhez és élelmiszerekhez fűzött nagy remények nem váltak valóra. A GMO-termésmennyiség sem az USA-ban, sem Ausztráliában, sem Brazíliában nem haladja meg a hagyományos növények terméshozamát.” Szerinte figyelembe kell venni az európai állampolgárok igen erős ellenérzéseit is.

Az eupolitix.com. azt írja, a kérdésben erősen megoszlanak a vélemények az EU intézményeiben, beleértve az Európai Bizottságot és az Európai Parlamentet is. Renate Sommer (néppárti, német) euróképviselő szerint „az állampolgárok reális és gyakorlatias tájékoztatása helyett különösen a környezetvédő szervezetek kreálnak és népszerűsítenek horrorisztikus forgatókönyveket. Ha nem sikerül felhasználnunk a genetika kínálta lehetőségeket, rövidesen más térségektől fogunk függeni”. Szerinte a genetikailag tiszta gazdálkodás forgatókönyve az EU-ban tisztességtelen, ugyanis képtelenség kielégíteni az európaiaknak az állati eredetű élelmiszerekkel kapcsolatos, egyre növekvő igényét genetikailag módosított szója nélkül.

Egymillió aláírást adott át hétfőn a Greenpeace Markosz Kiprianunak, az EU fogyasztóvédelmi biztosának, követelve a génmódosított takarmánnyal etetett állatokból készült hús- és tejtermékek megkülönböztetett jelölését. A Greenpeace 21 uniós országban gyűjtötte össze az egymillió aláírást. A fogyasztók mindenütt követelik a jogot, hogy tisztában lehessenek azzal, élelmiszereiket génmódosított szervezet felhasználásával készítették-e. A Greenpeace szlovákiai szervezete arról tájékoztatta lapunkat, hogy Szlovákiában 16 600-an írták alá a petíciót.

A most érvényben levő uniós termékjelölési szabályozás szerint nem kell feltüntetni a génmódosítás tényét a tej-, tojás-, húsfélék címkéin, akkor sem, ha az állatokat génmódosított takarmánnyal etették. Ez a jogi hiányosság az oka annak, hogy a fogyasztói elutasítás ellenére is növekszik az EU-ba áramló génmódosított szója és kukorica mennyisége, valamint emiatt nő a génkezelt növényektermőterülete világszerte.

Az unió területére behozott génmanipulált szója- és kukoricatermékek 90 százalékát a takarmányozásban használják fel. Egy európai állat eledelének átlag 30 százalékát a génmódosított tápok teszik ki. Ez azt jelenti, hogy 20 millió tonna génmódosított termék kerül be az élelmiszerláncba a fogyasztók közvetlen tudomása nélkül. (euractiv.hu, mti, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?