Irán az újabb célpont

Washington/Varsó. Az USA megszakította az érintkezést Iránnal, és a Pentagon illetékesei olyan akciókat szorgalmaznak, amelyek alkalmasak a teheráni kormány megingatására. Cimoszewicz lengyel külügyminiszter szombaton Hatami iráni elnökkel tárgyalt.

A The Washington Post tegnapi számából kiderül: az ok azokban a titkosszolgálati jelentésekben keresendő, amelyek azt sugallják, hogy az al-Kaida terrorhálózat Iránba menekült tagjai szerepet játszottak a Rijádban május 12-én végrehajtott hármas robbantásos merényletben. Amerikai kormányzati tisztviselőkre hivatkozva a lap azt írta, a Fehér Ház hajlik arra, hogy áttérjen az iráni kormány destabilizálását célzó agresszív politikára. A Fehér Házban kedden ülnek össze az illetékesek, hogy áttekintsék az Iránnal kapcsolatos stratégiát. A védelmi minisztérium tisztviselői olyan akciókat sürgetnek, amelyek népfelkelés útján a teheráni kormány megdöntéséhez vezethetnek. Amerika az 1979-es iszlám forradalom után megszakította a kapcsolatokat Iránnal. George Bush elnök tavaly a gonosz tengelyéhez tartozó országnak minősítette az atomfegyverek tiltott fejlesztésével és az al-Kaida tagjainak befogadásával vádolt Iránt. Az afganisztáni tálib rendszer megdöntése óta mindazonáltal időről-időre találkoztak egymással amerikai és iráni tisztségviselők, hogy megvitassanak bizonyos kérdéseket. A rijádi öngyilkos merénylet után a Bush-kormányzat törölte a következő tárgyalást. A Reuters szerint Kamal Harazi iráni külügyminiszter az al-Hajat londoni székhelyű, arab nyelvű napilapban kifejtette: Irán nem látja szükségesnek, hogy ismét felvegyék a párbeszédet Washingtonnal a háború utáni Irak kormányzásának kérdéséről folytatott tárgyalások után.

Wlodzimierz Cimoszewicz lengyel külügyminiszter, aki a hét végén Iránban és Kuvaitban tárgyalt, kijelentette: iráni és kuvaiti látogatása részét képezi a Közép-Keleten indított szélesebb körű lengyel diplomáciai tevékenységnek. A cél az, hogy biztosítsák a térség államainak együttműködését Irak újjáépítésében és demokratikus kormányának létrehozásában. „Megértést, támogatást és együttműködést kérünk. Számos gyakorlati oka van annak, hogy miért építenénk ki konkrét ügyekben együttműködést Irak szomszédaival.” Cimoszewicz szombaton megbeszélést folytatott Mohammed Hatami iráni államfővel. A Washington és Teherán közötti diplomáciai kapcsolatok híján Lengyelország fontos szerepet játszhat olyan gyakorlati kérdések megoldásában, mint például az iraki–iráni határ ellenőrzése, vagy éppen iráni muszlimok látogatása Irakban lévő szent helyekre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?