<p>Míg a közép- és kelet-európai államokban 1989 őszének végére sikeresen lezajlottak a kommunizmus-ellenes forradalmak, Romániában sokáig úgy tűnt, mintha megállt volna az idő. A bukás késett, de annál gyorsabban és véresebben következett be.</p>
<!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&pub=xa-4af18e613d12bca3">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif" width="125" height="16" alt="Bookmark and Share" style="border:0"/></a><script type="text/javascript" src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4af18e613d12bca3"…;
<!-- AddThis Button END -->
Húsz éve történt a véres romániai rendszerváltó dráma
Húsz évvel ezelőtt ezekben a napokban bukott meg Romániában a kommunista rendszer, melynek megdöntésében, pontosabban a folyamat elindításában kulcsszerepet vállalt egy akkor 37 esztendős református magyar lelkész. 1989-ben az akkor Temesváron szolgálatot teljesítő Tőkést püspöke felfüggesztette állásából, aminek következtében el kellett hagynia a parókiát. Tőkés ezt megtagadta, és azért, hogy megvédjék a támadásoktól, egy idő után az egyházközség férfi tagjai (alkalmanként hét-nyolc személy) felváltva biztosították a templom mellett lévő lelkészi szolgálati lakásának 24 órás őrzését. A hatóságok a kilakoltatásról szóló bírósági döntést december 16-án akarták érvényesíteni. A kilakoltatást levezénylő hivatalos személyek és rendőrök megjelenését követően a lelkész több híve is a helyszínre sietett, a csoporthoz fokozatosan egyre több járókelő csatlakozott.
Közben, az egyre növekvő tömeg antikommunista szlogeneket kezdett kiabálni, a tiltakozás átalakult tüntetéssé, mire megjelentek a rendőrség és a Securitate, a titkosrendőrség erősítései. A tüntetés lassan továbbterjedt a városban, és rendszerellenes jelleget öltött, a kiváltó ok másodlagossá vált. A tüntetők több helyen összecsaptak a karhatalmi erőkkel, a zavargások napokig eltartottak, és december 21-re átterjedtek a fővárosra, Bukarestre is. Ebben paradox módon magának a véreskezű diktátornak, Nicolae Ceausescunak is aktív szerepe volt: iráni hivatalos látogatásáról történő hazaérkezése után ugyanis – „preventív” szándékkal – több tízezres tömeggyűlést hívatott össze, melyen a temesvári „vandálok” és „huligánok” cselekedeteit akarta elítélni. A tömeg viszont a „Kárpátok géniusza” ellen fordult, a következő napokban pedig polgárháborús állapotok jellemezték a fővárost. A Conducatort és feleségét december 25-én rendkívüli hadbíróság elé állították, halálra ítélték és még aznap ki is végezték. A romániai forradalomnak több mint 1 100 halálos áldozata volt, ebből 162 személy a Ceausescu elleni tüntetések során hunyt el (1989. december 16–22.), és 942 ember a forradalmi Nemzeti Megmentési Front hatalomátvétele utáni harcokban. A sebesültek száma a források szerint túllépte a 3 ezret.
Tőkés László a forradalomban betöltött szerepéért a napokban a legmagasabb román állami kitüntetést vehette át. A kitüntetettnek Barack Obama amerikai elnök is üdvözletet küldött a forradalom 20. évfordulója alkalmából. Tőkés szerint Romániában akkor bukott meg a diktatúra, amikor a megfélemlített egyének közösségé szerveződtek, ehhez pedig Temesvár szellemére, etnikai és felekezeti összefogásra volt szükség. „Ez az az erkölcsi tőke, amely túlmutat a 89-es puccsista és forgatókönyv szerint végrehajtott államcsínyelméleten” – mondta a díj átadása után a korábbi püspök.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.