Hollandia: nem Ukrajnának

Amszterdam. Jelentős fölénnyel győztek az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási szer-ződés ellenzői az egyezmény ratifikálásáról kiírt hollandiai népszavazáson.

Amszterdam. Jelentős fölénnyel győztek az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási szer-ződés ellenzői az egyezmény ratifikálásáról kiírt hollandiai népszavazáson. Az eredmény nagyon rossz ómen a brit kilépésről szóló júniusi referendum előtt, az Európai Unió destabilizációja jöhet.

A holland szavazók 61,1%-a elutasította a megállapodást, míg 38,9%-a támogatta. A szavazásra jogosultak 32,2%-a járult az urnák elé, így érvényesnek számít a társulási szerződésről szóló, egyébként nem kötelező jellegű referendum. A népszavazás csak akkor érvényes, ha a választók több mint 30%-a részt vesz rajta. Három holland euroszkeptikus szervezetnek több mint 400 ezer támogató aláírás megszerzésével sikerült elérnie, hogy referendumot írjanak ki a kérdésről. Bár a népszavazás nem kötelező érvényű, Mark Rutte holland miniszterelnök korábban kijelentette, kormánya nem hagyja figyelmen kívül, ha érvényes referendumon győznek a nem szavazatok. A társulási megállapodás ellenzőinek győzelme komoly politikai kihívást jelent az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Hollandia számára. Bár az EU és Ukrajna között 2014-ben létrejött társulási szerződés részének számító szabadkereskedelmi megállapodás január 1-jén ideiglenesen életbe lépett, az egyezményt ratifikálnia kell az Európai Unió mind a 28 tagállamának. A társulási megállapodásnak a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok mellett a politikai párbeszéd erősítése is a célja. Viktor Janukovics volt ukrán elnök 2013-ban nem volt hajlandó aláírni a megállapodást, és ez váltotta ki a forradalmat a kijevi Majdan téren, valamint Janukovics bukását is. Az EU–ukrán társulási egyezményről tartott hollandiai népszavazás szervezőinek valódi célja az volt, hogy támadást intézzenek Európa egysége, az európai értékek kiterjesztése ellen – jelentette ki Petro Porosenko ukrán elnök.

Geert Wilders, az EU-ellenes Szabadságpárt elnöke azonban „nagyszerűnek” minősítette az nemek győzelmét. „Nagyon örülök az eredménynek. Az emberek megmondták a kormánynak, hogy Ukrajna túl korrupt ország ahhoz, hogy egyezményt írjunk vele alá” – mondta a politikus. A népszavazást szervezők korábban jelezték, a kampány az Európai Unió ellen szólt. Ha a nemek nyernek, Európa problémával néz szembe, és ez a probléma a destabilizáció – nyilatkozta korábban az Európai Bizottság vezetője, Jean-Claude Juncker, aki szerint az elutasítással kontinentális válság jöhet, és egy ilyen eredménynek Oroszország aratná le a gyümölcsét. A nemmel szavazók győzelme a június végi brit EU-tagsági népszavazás kezdő lövése is lehet – nem véletlen, hogy a kilépéspárti UKIP elnöke, Nigel Farage személyesen kampányolt Hollandiában. Ukrajna kikosarazása, az az EU felé igyekvő keleti országokban, Moldovában és Grúziában is lelohaszthatja a lelkesedést. (MTI, Index)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?