Hadifoglyok vagy nem?

Vatikánváros/London/Kabul/Genf. Már a Vatikán is csatlakozott tegnap azokhoz, akik bírálják az USA-t azért, ahogyan a foglyul ejtett tálib harcosokkal bánik. Roberto Tucci olasz bíboros kifogásolta továbbá az afganisztáni háború folytatását is.

Donald Rumsfeld szerint a foglyokra nem vonatkozik a genfi konvenció. A minisztert ezért számos jogvédő szervezet bírálja.Reuters-felvétel A vatikáni állásfoglalás előtt Mary Robinson, az ENSZ emberi jogi főbiztosa Genfben kifejtette: hadifoglyoknak minősülnek a kubai Guantánamo amerikai támaszponton fogva tartott tálib, illetve al-Kaida harcosok, és ezért a nemzetközi jog alapján védelem illeti meg őket. (Már 80 foglyot szállítottak az amerikaiak a támaszpontra.) Robinson elmondta, hogy a jogi szakértők többsége nem ért egyet az USA deklarált nézetével, miszerint a tálib, illetve az al-Kaida szervezethez tartozó harcosok „illegális fegyveresek” voltak, és ebből kifolyólag nem vonatkoznak rájuk a genfi egyezmény jogvédő normái. A jogi szaktekintélyek úgy vélik, hogy a fenti fegyveresek a helyzet összetettsége ellenére egy nemzetközi katonai konfliktus szereplői voltak, jelenleg pedig a hadifoglyok jogi státusában vannak. A főbiztos szerint ha az amerikai fél ezt kétségbe vonná, a genfi jegyzőkönyvek alapján egy nemzetközi törvényszéknek kellene felállnia a vitás kérdés eldöntésére.

Tony Blair brit kormányfő védelmébe vette Washingtont, s kijelentette, tudomása szerint a foglyok számára mindennapos szükségleteiken kívül biztosítják a vallásgyakorlást, az orvosi ellátást és a rendszeres testmozgást. A The Guardian hírszerzési forrásokból úgy tudja, legalább 20 brit állampolgár van az Afganisztánban és Pakisztánban fogva tartottak között, s néhányukat átszállítják majd a guantánamói támaszpontra, ahol már három brit raboskodik. A Blair-nyilatkozat ellenére a brit közvélemény, a sajtó, emberi jogvédő csoportok egyre hangosabban emelnek szót az al-Kaida és tálib foglyokkal szembeni amerikai bánásmód ellen. Háttérbeszélgetéseken brit kormányilletékesek is aggodalmuknak adtak hangot, s jelezték: elkerülendő a konfrontációt Washingtonnal az USA-ban érvényben lévő halálbüntetés miatt, London el kívánja érni, hogy a brit nemzetiségű foglyok Nagy-Britanniába kerüljenek, ahol brit bíróság ítélkezne felettük. Ezzel biztosítani kívánja azt is, hogy a foglyoktól hozzájusson olyan fontos információkhoz, amelyekkel felgöngyölítheti az al-Kaida brit támogatóit, elejét veheti az esetleges újabb terrorcselekményeknek. A brit kormányt az is aggasztja, hogy a foglyokkal szembeni kemény amerikai magatartás elidegenítheti a szövetséges országok közvéleményét.

Colin Powell amerikai külügyminiszter tegnap Kabulban megígérte az új afgán vezetésnek, hogy az USA hosszú távra elkötelezi magát az ország mellett. Powell, akinek személyében 1976 óta első ízben járt magas rangú amerikai politikus Kabulban, elmondta, hogy Washington jelentős mértékben hozzá kíván járulni Afganisztán újjáépítéséhez. Hamid Karzai ideiglenes kormányfő hangsúlyozta, kormánya nem fogja eltűrni a korrupciót, igyekezve eloszlatni azokat a félelmeket, amelyek szerint a segélypénzeket elsikkaszthatják. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?