<p>Száztíz ember halála hozható összefüggésbe az új típusú influenzavírussal, közülük öt volt várandós - közölte Falus Ferenc országos tiszti főorvos hétfőn Budapesten.</p>
H1N1 - már 110 áldozata lehet Magyarországon
Jelenleg 11 várandóst kezelnek kórházban, közülük egy szorul gépi lélegeztetésre - mondta sajtótájékoztatóján az országos tiszti főorvos.
Falus Ferenc arra kérte a krónikus betegeket kezelő és terheseket gondozó orvosokat, hogy akit eddig nem oltottak be az új vírus elleni vakcinával, most tegyék meg, de az egészségesek is kérhetik még a védőoltást. Mint mondta, a járvány első hulláma véget ért, de feltehetően tavasszal jön a következő hullám, így aki most megkapja az oltást, az már védetté válik tél végére, tavaszra.
A védettség 8-12 nap alatt alakul ki, és 6-8 hónapig tart.
A szakember elmondta, tavaly november és idén január vége között összesen 39 kismamát ápoltak kórházban a H1N1 vírus okozta fertőzés miatt, közülük csak kilencen kaptak védőoltást; négyüknél nem telt el elegendő idő ahhoz, hogy kialakuljon a védettség, a további négy kismamánál azonban az oltás életmentőnek bizonyult, mert az oltásnak és a gyors orvosi beavatkozásnak köszönhetően meggyógyultak. Egy várandósnál pedig nem lehet tudni, mikor kapta az oltást - mondta el Falus Ferenc, hozzátéve, az öt elhunyt kismama egyike sem volt beoltva. A elvesztett várandósok közül kettőnél a magzat sem élte túl a megbetegedést.
Gál János, a Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinikájának igazgatója a sajtótájékoztatón beszámolt a január 18-án meghalt kismama kezelésének részleteiről, miután a család feloldotta a nyilatkozattételi tilalmat.
A professzor elmondta hogy a kismama december 3-án került a klinikára és két hétig volt lélegeztetőgépen. Miután a gépről levették, még kilenc napot töltött az intenzív osztályon, majd átkerült a rehabilitációs osztályra jó állapotban, és hat nap után gyógyultan távozott az kórházból.
A nőnél azonban úgynevezett légmell alakult ki, ami súlyos, életveszélyes állapot - ismertette az orvos. Azonnal ismét kórházba szállították, ahol a kezelés részeként ismét gépi lélegeztetést kapott. Két hétig küzdöttek az életéért. Gál János hozzátette: akkor már nem volt H1N1-fertőzött, a hosszú gépi lélegeztetés miatt alakult ki tüdejében szövődmény.
Múlt héten pénteken hagyhatta el az intenzív osztályt az a kismama, aki legelőször került a SE Klinikájára még november 24-én - számolt be a klinikaigazgató a sajtótájékoztatón egy másik esetről. A várandós nőt 50 napig géppel lélegeztették, ezután a kórház pulmonológiai osztályára helyezték. A nőnél még tavaly császármetszést hajtottak végre, öt hónapos magzata halva született - ismertette a professzor. A nő egészségesnek mondható.
Gál János tájékoztatása szerint, a hosszan tartó lélegeztetésnek komoly szövődményei vannak, és olyan esetekben, amikor a vírus amúgy is roncsolja a tüdőszövetet, hatványozottabban előfordulhat szövődmény. "Mindenkinél, akit hosszan tartanak lélegeztetőgépen, léphet fel szövődmény több hét vagy akár hónap után" - mondta. Az idő előrehaladtával azonban csökken a szövődmény kialakulásának esélye.
Falus Ferenc elmondta még, az újinfluenza miatt meghaltak egynegyede egészséges volt és a nagyjából 80 ezer magyarországi terhes 17 százaléka kapott védőoltást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.