Ankara. Két héttel az Igazság és Haladás (AK) muzulmán párt törökországi választási győzelme után megalakította kormányát Abdullah Gül kijelölt miniszterelnök, a párt alelnöke, s benyújtotta a miniszterek listáját Ahmet Necdet Sezer államfőnek, aki a maga részéről jóváhagyta a kabinet összetételét.
Gül fő programja az uniós csatlakozás
Azért kapta Gül, az AK alelnöke a megbízást a kormányalakításra, mert a pártvezető, Recep Tayyip Erdogan nem jöhetett számításba: nem viselhet közhivatalt, mert korábban jogerősen elítélték vallási gyűlölködésre való uszítás vádjával. Az AP által nyugatbarátnak nevezett kijelölt miniszterelnök az új kormány legfontosabb feladatának tekinti, hogy előmozdítsa az ország csatlakozását az EU-hoz, a második helyre pedig a gazdasági problémák megoldását sorolta a feladatok között. Az ország gazdasági nehézségei miatt külön figyelem irányul most a gazdasági miniszter személyére, a mindössze 35 esztendős Ali Babacan pénzügyi szakemberre, aki az USA-ban végezte tanulmányait, majd egy ideig pénzügyi tanácsadóként dolgozott ott.
Abdullah Gül tegnapi, első külpolitikai tárgyú beszédében biztosította az ország nyugati szövetségeseit, hogy Törökország külpolitikai orientációja nem változik, fenntartja Törökország stratégiai partneri viszonyát Washingtonnal. A koppenhágai EU-csúcstól azt várja, hogy világos és konkrét dátumot jelöljenek ki a Törökországgal való csatlakozási tárgyalások kezdetére. Egyik legfontosabb bejelentése: kormánya támogatásáról biztosította azt a javaslatot, hogy az EU felállítandó gyors reagálású hadereje igénybe vehesse a NATO forrásait. Hozzátette: ha az EU hiteles szereplője akar lenni az új biztonsági környezetnek, biztonsági és védelmi politikájába be kell vonni olyan nem EU-tag államokat is, mint Törökország. Washington számára Irak miatt rendkívül fontos az Ankarával való szoros együttműködés, az amerikai kormány részéről tegnap is hangoztatták, támogatják Törökország uniós erőfeszítéseit.
Guy Verhofstadt síkraszállt Törökországnak az Európai Unióba való bevonása és az unióban az integráció további erősítése mellett. A belga kormányfő erélyesen visszautasította Giscard d’Estaing volt francia elnöknek azt az állásfoglalását, hogy Törökország nem való az Európai Unióba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.