Grossék zöldet kaptak

Prága. Václav Klaus, cseh köztársasági elnök tegnap, a kormányválság kirobbanása után 39 nappal, kinevezte az új cseh kormányt.

Klaus karmester a kormány kinevezésén. Balról: Cyril Svoboda külügyminiszter, Stanislav Gross kormányfő, Milada Emmerová egészségügyi miniszter, Pavel Dostál kulturális miniszter, Petra Buzková oktatási tárcavezető, Milan Šimonovský közlekedési miniszter, miniszterelnök-helyettes és Vladimír Mlynář informatikai miniszter.ČTK-felvételStanislav Gross miniszterelnök kormányának 18 tagja van. Míg a kormányfő már a múlt héten, addig 17 minisztere tegnap délelőtt tette le a hivatalos esküt a Hradzsinban. Ezután a kormány rövid ülést tartott, s ezzel hivatalosan is átvette az ország irányítását Vladimír Špidla távozó kormányfő kabinetjétől.

A kormánykoalíciót a Cseh Szociáldemokrata Párt (ČSSD), Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt (KDU-ČSL) és a Szabadság Unió-Demokratikus Unió (US-DEU) alkotja, akiknek együttesen 101 mandátumuk van a 200 tagú képviselőházban, ami a lehető legkisebb többség.

Az alkotmány szerint a kormánynak most harminc napja van arra, hogy a képviselőház elé terjessze programját és bizalmat kérjen. Erre az egyelőre nem hivatalos értesülések szerint várhatóan augusztus 24-én kerül sor.

Az új cseh kormánynak eggyel több tagja van, mint elődjének. A szociáldemokratáknak 12, míg a néppártiaknak és az uniósoknak három-három minisztere van a kabinetben. A miniszterek egyharmada új, míg kétharmaduk az előző kormánynak is tagja volt, egy-két tárca pedig gazdát cserélt. Az új cseh kormányban két női miniszter van. Néhány miniszter párton kívüli személyiség. Az ellenzék elégtelennek tartja a változásokat, s azt állítja, hogy gyakorlatilag maradt a Špidla-kormány, de Špidla nélkül. Stanislav Gross a bírálatokat visszautasította, s úgy véli az, hogy a miniszterek egyharmada új személy, ami komoly változás.

Ami a legfontosabb tárcákat illeti a helyén maradt Cyril Svoboda (KDU-ČSL) külügyminiszter, valamint Bohuslav Sobotka (ČSSD) pénzügyminiszter. Új emberek kerültek a védelmi és a belügyi tárca élére. Karel Kühnl (US-DEU) az új védelmi miniszter, míg František Bublan (párton kívüli, a ČSSD képviseletében) a civil titkosszolgálatok eddigi igazgatója a belügyminisztériumot fogja vezetni. Az ipari és kereskedelmi tárca élén Milan Urban (ČSSD) maradt. A sajtó szerint az új kormány erőssége lesz Martin Jahn (párton kívüli, a ČSSD képviseletében), aki kormányfő-helyettesként a gazdaságért lesz felelős. Jahn eddig a CzechInvest ügynökséget vezette, amely a külföldi beruházókat próbálta Csehországba csalogatni, nem kis sikerrel. A két női miniszter közül Petra Buzková (ČSSD) továbbra is az oktatásügyi, míg Milada Emmerová (ČSSD) új emberként az egészségügyi tárca élére került.

Csehországban június végén robbant ki kormányválság, amikor Vladimír Špidla lemondott kormányfői, s szociáldemokrata pártelnöki tisztségéről is, mert politikai elképzelései pártján belül sem találtak megfelelő támogatásra. Špidlát a kormány Csehország európai biztosi tisztségére jelölte, amit az ellenzék bírált.

Stanislav Gross kormányának két éve van arra, hogy megvalósítsa elképzeléseit. A soron következő parlamenti választás 2006 júniusában esedékes.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?