Whistler. A hét legfejlettebb országot és Oroszországot tömörítő nyolcak csoportjának (G8) külügyminiszteri értekezletén a részvevők egyetértettek abban, hogy a lehető leghamarabb meg kell rendezni a közel-keleti helyzettel foglalkozó nemzetközi békekonferenciát.
G8: konferencia kell
Colin Powell amerikai külügyminiszter is ekként vélekedett a kanadai Whistler üdülőhelyen zajló kétnapos találkozón, amely szerdán vette kezdetét, és a közel-keleti helyzettel, valamint a terrorizmusellenes harccal foglalkozik elsősorban. A Reuters szerint Powell állásfoglalása újból rávilágított a közte és George Bush elnök között mutatkozó véleménykülönbségre. Bush ugyanis nemrégiben azt mondta – az Ariel Saron izraeli kormányfővel tartott washingtoni találkozója után –, hogy még nem érett meg a helyzet egy ilyen nemzetközi értekezletre, mert senki sem bízik Jasszer Arafat palesztin kormányában. A G8 külügyminiszterei szemlátomást nem osztják Bush véleményét, mert egybehangzó állásfoglalásuk szerint kívánatosnak tartják, hogy legfeljebb hat héten belül létrejöjjön a nemzetközi Közel-Kelet-értekezlet.
A whistleri találkozó másik fő témáját, a terrorizmusellenes harcot illetően megegyeztek a részvevők, hogy jobban összehangolják azt a segítő tevékenységüket, amellyel más országokat igyekeznek támogatni az antiterrorista harccal kapcsolatos ENSZ-határozatok végrehajtásában. Powell elégedetten szólt arról a komolyságról, amellyel G8-beli kollégái kezelik a terrorizmus elleni hadjárat ügyét. A találkozóról kiadott közlemény nem említ konkrétumokat arra nézve, hogy mivel akarja a nyolc állam (az USA, Franciaország, Japán, Kanada, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország és Oroszország) segíteni a világ más országait a terrorellenes küzdelemben. A Reuters mindenesetre úgy értesült, hogy bizonyos technikák és technológiák átadásával, képzéssel és intézményépítéssel. A közlemény szerint a nyolc külügyminiszter megvitatta, hogy miként lehet megakadályozni a terroristákat nukleáris, vegyi és biológiai fegyverek, valamint ezek hordozására képes rakéták megszerzésében. Jack Straw brit külügyminiszter óvta attól a nyugati államokat, hogy számos al-Kaida-terrorista afganisztáni elfogása után most elérkezettnek lássák az időt a terrorellenes harc költségeinek csökkentésére. Hiba lenne szerinte, ha a pénzügyminisztériumok ürügyként használnák fel a nagyobb terrorakciók nélkül eltelt utóbbi időszakot a biztonságra fordított költségek leszorításához.
Lukasenko konfliktusa az EBESZ-szel
Whistler. Colin Powell arra kérte orosz kollégáját, Igor Ivanovot, hogy Oroszország használja ki befolyását a Fehéroroszország és az EBESZ közötti feszültség csökkentésének érdekében. Az EBESZ minszki képviselete működésképtelenné vált, miután két vezetője után a harmadik legmagasabb rangú tagját, a brit Andrew Carpentert is kiutasították az országból. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.