Freedom House: tovább romlott a sajtószabadság helyzete 2009-ben

Washington |

<p>Világszerte tovább romlott a sajtószabadság helyzete 2009-ben - mutat rá a Freedom House legújabb, csütörtökön közzétett jelentése. A legérzékelhetőbben Fekete-Afrikában, Latin-Amerikában és a Közel-Keleten - azon belül is Iránban, elsősorban a tavaly júniusi vitatott elnökválasztással kapcsolatos események miatt - rosszabbodott a helyzet.</p>

Az amerikai szervezet értékelése szerint tavaly Fehéroroszország, Mianmar (Burma), Kuba, Egyenlítői Guinea, Eritrea, Irán, Líbia, Észak-Korea, Türkmenisztán és Üzbegisztán kapta a legrosszabb besorolást a sajtószabadság szempontjából. Ezekben az országokban "független sajtó alig képes működni, vagy egyáltalán nem létezik. A média az uralkodó rezsim szócsövének tekinthető. Az állampolgároknak szinte egyáltalán nincs lehetőségük pártatlan információkhoz jutni, és a hatalom a hivatalos sajtó hangjától való eltérést börtönbüntetésekkel, kínzással és az elnyomás különböző egyéb eszközeivel fojtja el" - állapította meg a Freedom House. 

A szervezet szerint Oroszország 2009-ben is "a legelnyomóbb és a sajtó munkatársai számára legveszélyesebb" országok közé tartozott. Nyugat-Európában egyedül Olaszország kapott "részben szabad" minősítést "a sajtó koncentráltsága és a közszolgálati médiában tapasztalható állami befolyás" miatt.

Fekete-Afrikában a Dél-afrikai Köztársaság és Namíbia emelkedett ki a sajtószabadságot egyre inkább háttérbe szorító államok közül. Ez a két ország a korábbi "szabad" minősítés helyett 2009-ben "részben szabad" besorolást kapott. Madagaszkár a "nem szabad" kategóriába csúszott le.

Latin-Amerikában a sajtószabadság legszembeszökőbb hanyatlását Mexikóban és Hondurasban tapasztalta a Freedom House. Romlott a helyzet Ecuadorban, Nicaraguában és Venezuelában is.

Izrael azon ritka kivételek közé tartozik, ahol javult a sajtószabadság helyzete: a zsidó állam ismét "szabad" minősítést kapott a szervezettől, miután feloldotta a 2008 végén a Gázai övezet ellen indított hadjárat után bevezetett korlátozásokat. Ugyancsak javulás mutatkozott Bangladesben és Bhutánban, ahol az eddigi "nem szabad" minősítést "részben szabad" besorolás váltotta fel. Szintén pozitív fejleményekről számolt be a Freedom House megfigyelői Indonéziában és Indiában is. nem javult viszont a sajtó helyzete Kínában

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?