<p>A nyugati szövetség péntekre virradóan folytatta támadásait a líbiai rezsim katonai létesítményei ellen.</p>
Folytatódnak a szövetségesek támadásai Líbiában
Egy NATO-tisztségviselő szerint a hadművelet három hónapig tarthat, de szükség esetén lehet ennél rövidebb vagy akár hosszabb is.
Harci gépek támadták kora reggeli órákban a líbiai főváros körüli állásokat - jelentette a CNN amerikai hírtévé. A támadás hatására Tripoliban megszólaltak a kormányerők légvédelmi fegyverei.
A brit védelmi minisztérium péntek reggeli közlése szerint brit harci gépek az éjszaka rakétákkal lőtték a Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű erőknek azokat a páncélozott harcjárműveit, amelyek polgári lakosokat fenyegettek az ország keleti tengerpartján fekvő Adzsdábíjában.
A nyugati Miszrátában, az ország harmadik legnagyobb városában hírek szerint az eddigi leghevesebb harcok dúltak a lázadók és Kadhafi erői között. Musztafa Geriáni, a lázadók szóvivője szerint a fő figyelem most Miszrátára és a fővárostól délnyugatra fekvő Zentenre irányul, amelyeket nagy erők ostromolnak. A szóvivő a keleti Bengáziban azt is közölte újságírókkal, hogy számításaik szerint a lázadás kezdete óta 8-10 ezer halottjuk van a harcoknak, de e számok lehetnek magasabbak is.
Csütörtök este a NATO tagországai megállapodtak arról, hogy a repüléstilalom betartatását a szervezet fogja irányítani. Diplomaták közlése szerint az egész katonai bevetés irányításának átvételéről vasárnap döntenek. NATO-tisztségviselők azt remélik, hogy az átvétel napokon belül megtörténik. Ettől függetlenül a nyugati koalíció tagjai a NATO által meghatározottakon kívüli célpontokat is bombázhatnak.
Az Egyesült Arab Emírségek 12 repülőgéppel vesz részt a líbiai légtérzárlat érvényesítésében - jelentette az olajsejkség hivatalos hírügynöksége pénteken. A Perzsa-öböl menti állam hat F-16-os és hat Mirage típusú gépet vezényel a térségbe. Az egységek napokon belül megkezdik járőrözésüket - jelentette a WAM Sejk Abdalláh bin Zájid an-Nahaján külügyminisztert idézve. A közlemény szerint a művelet része az emírségek "líbiai humanitárius tevékenységének".
Egy másik perzsa-öbölbeli arab ország, Katar már korábban közölte, hogy két harci géppel és két katonai szállítógéppel járul hozzá a líbiai légtérzárlat fenntartásához.
Tanácskozást kezdett pénteken az Afrikai Unió (AU) Addisz-Abebában, hogy - egy tripoli kormányküldöttség részvételével - megpróbáljon tárgyalásos megoldást találni a líbiai válságra. "Az AU célja (...) a párbeszéd elősegítése a líbiai felek között olyan reformok beindításáról, amelyek kiküszöbölik a konfliktus alapvető okait" - mondta felszólalásában Jean Ping, az unió bizottságának elnöke. Hozzátette, hogy a folyamatnak egy átmeneti időszak után demokratikus választásokkal kell végződnie.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.