Foci és társadalom az unióban

Brüsszel. Néhány héttel a németországi világbajnokság előtt a labdarúgás és a futballklubok társadalmi szerepe került az európai parlamenti közmeghallgatás napirendjére.

Brüsszel. Néhány héttel a németországi világbajnokság előtt a labdarúgás és a futballklubok társadalmi szerepe került az európai parlamenti közmeghallgatás napirendjére. Futballszakértők és EP-képviselők folytattak eszmecserét a foci jövőjéről és arról, hogyan lehetne a sport népszerűségét az európai társadalom javára felhasználni. A világ legnépszerűbb játéka lehetővé teszi, hogy az emberek találkozzanak, megismerjék egymás nézeteit. Ahogy azonban Nikolaosz Szifunakisz, a kulturális szakbizottság görög (szocialista) elnöke mondta, „a futball társadalmi vonatkozása pusztulóban van, mivel a csapatok egyre kevesebb pénzt fektetnek a helyi tehetségek nevelésébe”. Az UEFA saját nevelésű játékosokkal kapcsolatos szabálya egy lehetséges válasz a helyi sportéletben megfigyelhető hanyatlásra, és a legtöbb EP-képviselő melegen üdvözölte a kezdeményezést. A következő szezontól kezdve a futballcsapatoknak legalább négy helyben kinevelt játékost kell szerepeltetniük – olyan játékosokat, akik 15 és 21 éves koruk között három évig az adott klub igazolt játékosai voltak. A követelmény három éven belül nyolc saját nevelésű játékosra szigorodhat.

Richard Corbett brit munkáspárti képviselő szerint az intézkedés arra készteti a klubokat, hogy gondoskodjanak az utánpótlásról. Ne csak a játékospiacról vásároljanak, hanem a saját környezetükben élőket képezzék, az ifjúsági és a junior csapatokban neveljék ki a sportolókat. Ivo Belet belga kereszténydemokrata EP-képviselő egyetértését fejezte ki: „A labdarúgóklubok csak akkor lehetnek sikeresek, ha megőrzik a közvetlen kapcsolatot a helyi közösséggel.”

A labdarúgás a megkülönböztetés és a rasszizmus elleni harc eszköze, az identitástudat és a társadalmi beilleszkedés forrása lehet. Példa erre Salou Ibrahim ghánai származású hivatásos játékos, aki tizenhét éves korától játszik európai csapatokban, és most a belga Waregem klubot képviseli. Elmondta, hogy a labdarúgás a nyelvi akadályok leküzdésétől a belgiumi letelepedéséig sok mindenben segített neki. Szomorú lenne, ha ez csak egy kivételes eset maradna. (euractiv.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?