<p>Washington. Amerikai lapértesülések szerint rövid időn – heteken – belül dönthet Obama elnök a szíriai ellenzék felfegyverzéséről. Több érv is szól mellette, bő két évvel a forradalom kezdete után.</p>
Felfegyverezhetik a szír ellenzéket
ÖSSZEFOGLALÓ
A beavatkozást mindeddig kerülő, és az Aszad-rezsim ellen harcoló erőket csak „halált nem okozó eszközökkel” támogató washingtoni politikában azután állt be fordulat, hogy az amerikai hírszerzés azt jelentette: Szíriában vegyi fegyvert vetettek be. Ezt Obama korábban vörös vonalnak nevezte, amelynek átlépése határozott amerikai fellépést vonna maga után. Az elnök kedden, hogy nagyobb mozgásteret engedjen magának, kijelentette: minden kétséget kizáróan tisztázni kell, milyen módon, mikor és ki vetett be ilyen eszközöket. Nem hagyott kétséget afelől sem, hogy most már komolyan fontolóra veszi a katonai lehetőségeket. Ezek közül az USA számára legkevesebb áldozattal járó opció a Bassár el-Aszad ellen lázadók felfegyverzése lenne.
A The New York Times szerint az elnök még nem döntött a fegyverszállításról és arról sem, milyen eszközökkel lássa el a felkelőket. Caitlin Hayden, a nemzetbiztonsági tanács szóvivője azonban legutóbbi közleményében rámutatott: a testület utasítást kapott Obamától annak tanulmányozására, miként lehetne növelni az amerikai segítségnyújtást. A Pentagon ezzel párhuzamosan a közvetlen fellépésre dolgoz ki forgatókönyveket, bár Szíriával kapcsolatban nem ez a fő csapásirány.
A The Washington Post által idézett kormányzati források szerint Obama döntésének kihirdetése előtt megpróbálja rávenni Vlagyimir Putyin orosz elnököt: a Damaszkusz által elkövetett valószínű vegyifegyver-támadás nyomán hagyjon fel Aszad támogatásával. John Kerry külügyminiszter a napokban Moszkvába utazik. A jól értesült washingtoni lap úgy tudja, Obama még az előtt meg kívánja hozni döntését a szíriai ellenzék felfegyverzésének ügyében, hogy júniusban személyesen találkozik Putyinnal.
Szíriába jelenleg a Perzsa-öböl térségének két állama, Szaúd-Arábia és Katar szállít fegyvert az ellenzéknek, az EU-ban pedig Nagy-Britannia és Franciaország sürgeti az erre vonatkozó közösségi embargó feloldását. A New York Times emlékeztetett: a szíriai ellenzék erőinek szelektív felfegyverzését már Hillary Clinton volt külügy- és Leon Panetta volt védelmi miniszter, valamint David Petraeus, a CIA volt igazgatója is támogatta, ám Obama tavaly ősszel még elutasította az erre vonatkozó elképzeléseket. Washingtonnak azóta alkalma volt jobban megismerni a szíriai ellenzéket, különösen annak katonai tanácsát, és eldöntenie, hogy melyek lehetnek azok a csoportok, amelyek felelősséggel felfegyverezhetők.
Az óvatosság nagyon is indokolt, a szír ellenzéki erők között sok szélsőséges iszlamista van, ezek kapcsolatban állnak az al-Kaidával, így tartani lehet attól, hogy az amerikai fegyverek közvetve Nyugat-ellenes fanatikusok kezébe kerülnek. Erre figyelmeztetnek állandóan az oroszok is, akiket feltehetően nem győznek meg majd a vegyi fegyverek bevetéséről érkező jelentések – már csak azért sem, mert az Aszad-rezsim bukásával Moszkva egy ötmilliárd dolláros fegyverüzlettől esik el, nem beszélve a tartuszi orosz haditengerészeti támaszpont sorsáról. (MTI, NOL, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.