Felállt a "felelős költségvetés" kormánya Csehországban

Prága |

<p>A kedden kinevezett új cseh koalíciós jobbközép kormány széleskörű gazdasági-pénzügyi és társadalmi reformokat ígér, továbbá a közbeszerzési rendszer átláthatóbbá tételét, határozott fellépést a korrupció ellen és a jogállam intézményeinek a megerősítését.</p>

A koalíciós pártok - Polgári Demokrata Párt (ODS), TOP 09 és Közügyek - között 6-5-4 arányban oszlanak meg a tárcák, s mind a három párt azt állítja, hogy személyi kérdésekben és a program terén is kompromisszumos megoldások születtek, amelyekkel mindnyájan elégedettek. A koalíciós szerződés majdnem hatvan oldalas, kétszer olyan terjedelmű, mint az eddigi leghosszabb hasonló dokumentum. Radek John, a Közügyek elnöke, az új belügyminiszter szerint azért van így, mert a felek a másfél hónapos tárgyalások során minden részletet egyeztetni, s rögzíteni kívántak, hogy elejét vegyék a jövőbeni vitáknak. A legfőbb feladatok teljesítése is időpontokhoz van kötve, hogy ellenőrizhető legyen.
"A koalíció megvalósítja a közkiadások lényegi reformját azzal a céllal, hogy megállítsa a cseh állampolgárok eladósodását; ezen kívül megreformálja a nyugdíjrendszert és az egészségügyet is. Következetesen megvalósítja a korrupció és a bürokrácia elleni intézkedéseket is. További kiemelt feladatnak tartja a vállalkozói szféra támogatását, mert egyedül ez a szféra képes hosszú távon munkahelyeket teremteni. Ugyancsak kiemelt feladat a szociális támogatások rendszerének pontosítása is, hogy azzal ne lehessen visszaélni, s a valóban rászorulók eszközeit ne pazarolják el" - ígéri a kormány a dokumentumban.
A sajtóban általános a vélemény, hogy a csehekre olyan megszorítások várnak, amilyeneket a rendszerváltás után még nem éltek meg. Érdekes, hogy a problémákat a mai koalíciós pártok a választási kampány során sem titkolták el, s nem juttatásokat, hanem takarékoskodást és racionálisabb állami gazdálkodást ígértek. A csehek többsége ezt elfogadta, s nem támogatta a Cseh Szociáldemokrata Párt (ČSSD) olyan típusú ígéreteit, mint a 13. nyugdíj bevezetése vagy az orvosi vizitdíjak  eltörlése.
A Hospodárské Noviny című gazdasági szaklap szerint a csehek megértették, hogy a "görög út" nem járható, s hajlandóak a nadrágszíjmeghúzásra. "A nagy kérdés az, hogyan viselkednek majd akkor, amikor erre valóban sor kerül" - jegyezte meg a tekintélyes újság.
Petr Nečas (ODS) miniszterelnök szerint a kormánynak csak a jövő évben 55 milliárd koronával kell lefaragnia az állami kiadásokat, hogy a költségvetési hiány ne haladja meg a végső határnak megszabott 135 milliárd koronát.
"Bizonyos csoportoknak az intézkedések nagyon fognak fájni. A legérzékenyebb területet a családi pótlék lefaragása, az egészségügyi illetékek nagysága és az állami alkalmazottak bércsökkentése jelentheti" - véli Petr Just politológus.
A kormány azt tervezi, hogy jövőre minden tárca tíz százalékkal kevesebb pénzt kap a fizetésekre. Kivételt csak a tanítók képeznek, akiknek a fizetését emelni kívánják. Az orvosi vizitdíjak maradnak, sőt a kórházi napidíj jelentősen emelkedik, s az eddigi 60 korona helyett minimálisan 100 korona lesz. Két éven belül az egyetemeken bevezetik a tandíjat. A diákok kölcsönt kapnak, amelyet azután fognak törleszteni, hogy stabil keresethez jutnak. A forgalmi adó emelése miatt drágább lesz az alkohol és a dohányáru. Nem kizárt, hogy a 10 százalékos alsó áfaszintet 12 százalékra emelik, ami megdrágítaná az élelmiszereket is.
Minden tárcavezető azt ígéri, hogy karcsúsítani fogja apparátusát, s csökkenti a költségeket. Gazdasági elemzők a terveket jónak tartják, s úgy látják, hogy ezek következtében a cseh gazdaság növekedése felgyorsul a következő években. Az euró bevezetésével a kormány nem számol.
A Necas-kabinet által jelzett reformintézkedések több tekintetben is hasonlítanak ahhoz, amit 2006-ban a Mirek Topolánek vezette szintén jobbközép koalíció próbált meg keresztülvinni. Topoláneknek azonban nem sikerültek a reformok, mert parlamenti többsége mindössze két, a szociáldemokrata pártot máig ismeretlen, zavaros okok miatt elhagyó képviselőn alapult. A mai koalíciónak azonban a 200 tagú alsóházban 118 képviselője van, ami lehetőséget nyújt arra, hogy szinte mindent keresztülvigyen, amit akar.
Helyi megfigyelők a húsz éves múlttal rendelkező ODS-t, valamint a tavaly alakult TOP 09 pártot stabil tömörülésnek tartják, amelyeknél a közeljövőben nem kell nagyobb belső vitákkal számolni. A nagy ismeretlen a szintén tavaly alakult Közügyek, amely néhány kérdésben populista. A Közügyek legfőbb politikai célja a cseh közélet és a gazdasági szféra megtisztítása a visszaélésektől, a korrupciótól. A párt ezért követelte magának a belügyi tárcát, mert csak így látta biztosítottnak céljai elérését. Míg a sajtó a Közügyeket a hármas koalíció gyenge láncszemének tartja, a pártelnök Radek John, s maga a kormányfő is azt állítják, vannak ugyan viták, de komolyabb probléma nincs.
A Nečas vezette kabinetnek most harminc napja van arra, hogy programját a képviselőház elé terjessze, s bizalmat kérjen. A tervek szerint erre várhatóan augusztus 10-e körül kerül sor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?