Párizs. Az Iráni Népi Modzsahed Szervezet újabb szimpatizánsa, egy harminc év körüli fiatal nő gyújtotta fel magát a francia kémelhárító szolgálat (DST) épületének közelében tegnap dél körül.
Feketelistán az iráni menekültek
Tiltakozó megmozdulás színhelye volt Auvers-d’Oise villanegyed is, ahol 1981 óta élnek az iráni ellenzékiek. A fogságban lévők elengedését követelő demonstrációhoz a település más lakói is csatlakoztak. Az LCI hírtévének nyilatkozva a helyiek hangsúlyozták, hogy iráni szomszédaikat sosem tekintették terroristáknak, azért mert politikailag szemben állnak a teheráni iszlámista kormányzattal. A francia hatóságok mindeddig politikai menekültként kezelték a modzsahedeket, és szabályos tartózkodási engedélyt biztosítottak számukra. Jean-Francois Copé kormányszóvivő nyilatkozatában azzal indokolta az 1300 kommandós, terroristaelhárító és csendőr részvételével – a kamerák előtt – végrehajtott látványos nagy rendőrségi rajtaütést, hogy a teheráni redszerrel szembenálló mozgalom tagjai „illegális és veszélyes tevékenységet” folytattak Franciaországban. Hivatkozott arra is, hogy a szervezet 2002-ben felkerült az Európai Unió terrorista szervezeteket felsoroló listájára, és hogy az Egyesült Államok is ilyen szervezetként kezeli őket. (Washingtonban Szaddám Huszein iraki diktátor híveinek könyvelték el a mozgalmat, amely az iráni üldöztetés elől Irakba telepedett át, és támogatást kapott az Irán esküdt ellenségének számító bagdadi rezsimtől.)
A francia média keddi közlése szerint a DST a szervezet kétes eredetű pénzügyi viszonyait is vizsgálta az előző években, a szervezett gazdasági bűnözés visszaszorításán munkálkodó központi hivatal is foglalkozott a mozgalom finanszírozásának kérdésével. A június 17-i házkutatások során állítólag nyolcmillió dollár készpénz került elő.
Az LCI hírtelevízió politikai elemzője szerint nagy valószínűséggel feltételezhető, hogy Párizs egy csapással két legyet akart ütni: a modzsahedek ellen végrehajtott - demonstratív – rendőrségi fellépés ugyanúgy gesztusértékű az iráni nukleáris program miatt Washingtonnal konfliktusba keveredett teheráni vezetés, mint a terrorizmus ellen világméretű harcot folytató amerikai kormányzat szemében. Párizs nyilván arra számít, hogy a látványos fegyvertény révén közvetítői szerephez juthat a Teherán és Washington közötti nukleáris vitában, sőt a közel-keleti konfliktus rendezését célzó tárgyalásokban is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.