Feketelistán az iráni menekültek

Párizs. Az Iráni Népi Modzsahed Szervezet újabb szimpatizánsa, egy harminc év körüli fiatal nő gyújtotta fel magát a francia kémelhárító szolgálat (DST) épületének közelében tegnap dél körül.

Lángol az elveiért. A londoni francia nagykövetség előtt is meggyújtotta magát egy iráni.TASR/AFPPárizs. Az Iráni Népi Modzsahed Szervezet újabb szimpatizánsa, egy harminc év körüli fiatal nő gyújtotta fel magát a francia kémelhárító szolgálat (DST) épületének közelében tegnap dél körül. Pár órával korábban egy másik iráni asszony szenvedett súlyos égési sérüléseket, amikor a Párizs környékén élő iráni ellenzékiek előző nap történt tömeges begyűjtése ellen rendezett tüntetésen benzinnel öntötte le magát. Az iráni mollák uralmát elutasító mozgalom félszáz szimpatizánsa szerda kora reggel gyűlt össze a DST irodája közelében, hogy elítélje az előző napi példátlan razziát és a mozgalomhoz tartozó személyek előállítását. Szerdán délben az őrizetbe vett 165 iráni közül még 26 volt fogságban, köztük Miriam Radzsavi, az Iráni Népi Modzsahed Szervezet vezetőjének felesége.

Tiltakozó megmozdulás színhelye volt Auvers-d’Oise villanegyed is, ahol 1981 óta élnek az iráni ellenzékiek. A fogságban lévők elengedését követelő demonstrációhoz a település más lakói is csatlakoztak. Az LCI hírtévének nyilatkozva a helyiek hangsúlyozták, hogy iráni szomszédaikat sosem tekintették terroristáknak, azért mert politikailag szemben állnak a teheráni iszlámista kormányzattal. A francia hatóságok mindeddig politikai menekültként kezelték a modzsahedeket, és szabályos tartózkodási engedélyt biztosítottak számukra. Jean-Francois Copé kormányszóvivő nyilatkozatában azzal indokolta az 1300 kommandós, terroristaelhárító és csendőr részvételével – a kamerák előtt – végrehajtott látványos nagy rendőrségi rajtaütést, hogy a teheráni redszerrel szembenálló mozgalom tagjai „illegális és veszélyes tevékenységet” folytattak Franciaországban. Hivatkozott arra is, hogy a szervezet 2002-ben felkerült az Európai Unió terrorista szervezeteket felsoroló listájára, és hogy az Egyesült Államok is ilyen szervezetként kezeli őket. (Washingtonban Szaddám Huszein iraki diktátor híveinek könyvelték el a mozgalmat, amely az iráni üldöztetés elől Irakba telepedett át, és támogatást kapott az Irán esküdt ellenségének számító bagdadi rezsimtől.)

A francia média keddi közlése szerint a DST a szervezet kétes eredetű pénzügyi viszonyait is vizsgálta az előző években, a szervezett gazdasági bűnözés visszaszorításán munkálkodó központi hivatal is foglalkozott a mozgalom finanszírozásának kérdésével. A június 17-i házkutatások során állítólag nyolcmillió dollár készpénz került elő.

Az LCI hírtelevízió politikai elemzője szerint nagy valószínűséggel feltételezhető, hogy Párizs egy csapással két legyet akart ütni: a modzsahedek ellen végrehajtott - demonstratív – rendőrségi fellépés ugyanúgy gesztusértékű az iráni nukleáris program miatt Washingtonnal konfliktusba keveredett teheráni vezetés, mint a terrorizmus ellen világméretű harcot folytató amerikai kormányzat szemében. Párizs nyilván arra számít, hogy a látványos fegyvertény révén közvetítői szerephez juthat a Teherán és Washington közötti nukleáris vitában, sőt a közel-keleti konfliktus rendezését célzó tárgyalásokban is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?