Feketéket égetnek az arabok

Kairó/Kartúm. Colin Powell amerikai külügyminiszter szerint még korai lenne arról beszélni, hogy külföldi katonákat vezényeljenek a szudáni Dárfúrba.

Kairó/Kartúm. Colin Powell amerikai külügyminiszter szerint még korai lenne arról beszélni, hogy külföldi katonákat vezényeljenek a szudáni Dárfúrba. Powell kedd este a Budapestről Kairóba tartó repülőgépén beszélt arról, hogy a dárfúri válságnál az elsődleges feladat az erőszak megfékezése és a külföldi segélyek beáramlásának biztosítása. Problematikusnak tartotta, hogy egy olyan országban történjen külföldi katonai beavatkozás, ahol működőképes kormány van, és amelyre nézve nincs BT-határozat. Mint mondta, Washington már készíti határozattervezetét, amely 30 napot adna a kartúmi kormánynak a dárfúri erőszakcselekmények elleni fellépésre, ellenkező esetben viszont rendszabályokat helyezne kilátásba.

Szudánban eközben „politikai és stratégiai mozgósítást” rendeltek el, és szabadon engedtek 49 iszlámista ellenzékit, hogy „egyesítsék a belső frontot” a kilátásba helyezett külföldi beavatkozás ellen. A szudáni vezetés kedden tiltakozását fejezte ki amiatt, hogy brit vezetők az elmúlt időben jelezték: London kész katonákat vezényelni Dárfúrba a válság rendezése érdekében. Michael Jackson brit vezérkari főnök egy szombati interjúban úgy vélte, hogy szükség esetén ötezer fős alakulatot is küldhetnek az afrikai országba. Musztafa Oszman Iszmail szudáni külügyminiszter kijelentette: ha külföldi erők szándékoznának beavatkozni Szudánban a dárfúri válság felszámolása érdekében, úgy a szudáni katonák ellenállásával találnák magukat szemben.

Az EU is fokozta a kartúmi kormányra nehezedő nyomást: szankciók életbe léptetésére hívta fel az ENSZ-t, ha a kartúmi kormány „nem vet véget az arab dzsandzsavíd milíciák és a fekete felkelők közötti ellenségeskedésnek, és nem kezd béketárgyalásokat az utóbbiakkal”. Az amerikai kongresszus népirtásnak nevezte a dárfúri vérengzést.

A nyugat-szudáni Dárfúr térségében 15 hónapja zajló konfliktus becslések szerint 30 ezer ember életét követelte. Az ENSZ adatai szerint több mint egymillióan, többségükben fekete bőrűek váltak menekültté hazájukban, illetve a szomszédos Csádban, a segélyre szorulók száma kétmillióra tehető. További ezreket fenyeget éhhalál vagy betegség, ha nem juttatnak több segélyszállítmányt a térségbe. Az ENSZ szerint Dárfúrban a világ jelenlegi legsúlyosabb humanitárius válsága zajlik. Az Afrikai Unió tegnapi közleménye arra hívta fel a figyelmet, hogy arab milicisták elevenen égettek el embereket egy polgári lakosság elleni támadás során.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?