<p>Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) terrorcselekménynek tekinti a San Bernardinóban végrehajtott mészárlást, és ezen a nyomon folytatja a nyomozást - mondta pénteken a sajtónak David Bowdich, a hivatal magas rangú tisztségviselője.</p>
FBI: terrorcselekmény volt a San Bernardino-i mészárlás
"Terrorcselekményként tekintünk erre a borzalmas tettre, ebben a szellemben folytatjuk a vizsgálatokat" - jelentette ki Bowdich.
Elmondta: a hatóságok által eddig összegyűjtött tárgyak alapján arra lehet következtetni, hogy a gyanúsítottak alaposan előkészítették akciójukat. A tisztségviselő szerint megvizsgálták a tettesek helyszínen hagyott, összetört mobiltelefonjait, és arra utaló jeleket találtak, hogy telefon-összeköttetésben voltak olyan emberekkel, akik az FBI figyelmének középpontjában állnak. Bowdich megerősítette azokat a korábbi médiaértesüléseket, amelyek szerint a mészárlás női elkövetője Facebook-üzenetben hűségesküt tett az Iszlám Állam terrorszervezet vezetőjének. Mint mondta, Mark Zuckerberg, a Facebook tulajdonosa is megerősítette, hogy valóban volt ilyen bejegyzés a közösségi portálon.
A tisztségviselő azt is elmondta: sikerült azonosítani egy személyt, aki a merénylőknél talált fegyverek közül kettőt korábban megvásárolt. Ezt az embert nem tartóztatták le - tette hozzá.
A 27 éves Tashfeen Malik és férje, a 28 éves Syed Rizwan Farook szerdán 14 embert megölt, 21-et megsebesített a dél-kaliforniai San Bernardino megyei egészségügyi dolgozók munkahelyi bankettjén, majd életét vesztette a rendőrökkel vívott tűzharcban. Szakértők szerint a támadást az Iszlám Állam ihlette, arra viszont eddig nincs bizonyíték, hogy közvetlenül köze lenne hozzá.
A pakisztáni Malik Szaúd-Arábiában élt, mielőtt férjhez ment a szintén pakisztáni szülőktől, de az Egyesült Államokban született, amerikai állampolgárságú Farookhoz.
A pár terepjárójában több mint 1600 lőszert, a lakásukon pedig további több mint háromezer lőszert, tizenkét csőbombát és több száz olyan eszközt és alkatrészt találtak, amelyek robbanószerkezetek gyors házi összeszereléséhez szükségesek. Emellett a merénylet helyszíneként szolgáló épületben találtak három már összeszerelt, távirányítással működésbe hozható robbanószerkezetet is, amelyek szerencsére nem léptek működésbe.
Az elkövetők legalább két terrorszervezettel kapcsolatban álltak, az Iszlám Állam saját követőinek tekinti őket
A kaliforniai San Bernardinóban végrehajtott mészárlás férfi résztvevője kapcsolatban állt legalább két tengerentúli szélsőséges szervezet, köztük az al-Kaidához köthető szíriai an-Núszra Front embereivel - jelentette pénteken a Los Angeles Times.
Egy szövetségi igazságügyi tisztségviselő az országos terjesztésű amerikai lapnak nyilatkozva arról beszélt, hogy a 28 éves Syed Rizwan Farooknak volt "valamiféle kapcsolata" az an-Núszra Front mellett a szomáliai al-Shabaab csoporttal is. A lap szerint ugyanakkor nem világos miféle kapcsolat volt ez és kivel tartotta fenn Farook.
Ha a támadásról bebizonyosodna, hogy az iszlám szélsőségesek által feltüzelt emberek műve volt, ez lenne a legtöbb halálos áldozatot követelő terrorcselekmény az Egyesült Államokban a 2001. szeptember 11-i terrortámadás óta.
Ugyanakkor az Iszlám Állam szombat reggel Bejrútban internetes rádiónyilatkozatot tett közzé, azt állítva, hogy a két merénylő a szervezet "követője" volt. "A támadást az Iszlám Állam követői hajtották végre" - hangzott az üzenet.
A Los Angeles Times néhány órával azután közölte a Farook kapcsolataira vonatkozó értesülését, hogy az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) bejelentette: terrorcselekménynek tekinti a San Bernardinóban végrehajtott mészárlást, és ezen a nyomon folytatja a nyomozást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.