Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy felvegyük a küzdelmet az antiszemitizmussal, és megvédjük, előmozdítsuk a zsidó életet Európában – jelentették ki az Európai Tanács tagjai a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából kiadott közös nyilatkozatukban hétfőn.
Az auschwitz-birkenaui német koncentrációs és megsemmisítő tábor felszabadításának nyolcvanadik évfordulóján kiadott nyilatkozatban a tagállami vezetők arra hívták fel a figyelmet, hogy az európai kontinensen az antiszemitizmus olyan „példátlan erősödése” zajlik, amely – szavaik szerint – a második világháború óta nem volt tapasztalható.
„A lehető leghatározottabban elítéljük az erőszakos antiszemita incidenseket, a holokauszttagadást és a holokauszt eltorzítását, csakúgy, mint az összeesküvés-elméleteket és a zsidókkal szembeni előítéletet” – fogalmaztak a nyilatkozattevők, majd hangsúlyozták: elítélik továbbá a megkülönböztetés minden formáját, az intoleranciát, a rasszizmust és az idegengyűlöletet. Leszögezték, hogy határozottan fellépnek annak érdekében, hogy elhárítsák a demokratikus társadalmakkal szembeni ilyen fenyegetéseket.
Kijelentették, az Európai Tanács tevékenységét az emberi méltóság, a szabadság, a demokrácia, az egyenlőség, a jogállamiság és az emberi jogok – többek között a véleménynyilvánítás szabadsága, valamint a vallás és meggyőződés szabadsága –, továbbá a kisebbségekhez tartozók jogai tiszteletben tartásának kell vezérelnie, összhangban az Európai Unió alapját képező közös értékekkel.
A „soha többé” most van – tették hozzá nyilatkozatukban az uniós tagországok vezetői.
Az ENSZ Közgyűlése 2005-ben nyilvánította január 27-ét a holokauszt nemzetközi emléknapjává. 1945-ben ezen a napon szabadította fel a szovjet hadsereg a ma Lengyelország területén található auschwitz-birkenaui haláltábort, ahol a nácik több mint egymillió embert gyilkoltak meg, köztük több mint 400 ezer magyart.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.