Előretörtek a szélsőjobboldali pártok

<p>Brüsszel. Továbbra is a jobbközép, kereszténydemokrata pártokat tömörítő Európai Néppárt (EPP) adja majd az Európai Parlament (EP) legerősebb frakcióját, de közben a kontinens számos országában előretörtek az EU-ellenes, euroszkeptikus erők, s Kelet-Közép-Európában nagyon visszaesett a részvételi arány.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Európai szinten 43,11%-os volt a részvételi arány az EP-választásokon.

Nyertek a néppártok

Az európai összesítésben az Európai Néppárt (EPP) a tegnap délelőtti adatok szerint a szavazatok 28,2%-át kapta, és 212 képviselővel rendelkezik majd a 751 tagú Európai Parlamentben. Ez jóval kevesebb, mint eddigi létszámuk, de így is megelőzik a nagy rivális szocialistákat (24,9% – 187 mandátum). A harmadik legnagyobb erőt a liberálisok alkotják, akik 9,59%-os szavazataránnyal 72 mandátumot szereztek. A negyedik helyen 7,32%-kal, 55 mandátummal a zöldek, az ötödiken pedig 5,73%-kal, 43 mandátummal a radikális baloldaliak végeztek. A konzervatívok 5,99%-kal 45 helyet, a Szabadság és Demokrácia Európája nevű frakció pedig 4,66%-kal 35 helyet szerzett az Európai Parlamentben. A független EP-képviselők száma 39, azon újonnan megválasztott képviselőké pedig, akiknek a pártja egyetlen frakció pártcsaládjához sem tartozik, 63 lesz.

Brit unióellenes nyomulás

A legnagyobb EU-ellenes brit politikai erő, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) jelentős előretörését és győzelmét jelezték a brit európai parlamenti választások tegnap ismertté vált eredményei. A hagyományos brit szavazatszámlálási gyakorlatnak megfelelően meglehetősen lassan szivárgó hivatalos részeredményekből is az látszott, hogy a UKIP jelentősen növelte támogatottságát, és 27,4 százalékos szavazataránnyal nyert, ami 23 mandátumot jelent a 73 brit helyből. A UKIP elsődleges politikai célkitűzése Nagy-Britannia kivonulása az Európai Unióból, és ezzel együtt az EU-ból érkezők szabad nagy-britanniai bevándorlásának és munkavállalásának felszámolása. A legsúlyosabb vereség a leginkább EU-párti brit parlamenti erőt, a Konzervatív Párttal koalícióban kormányzó Liberális Demokratákat érte: a párt az ötödik helyre került, és akár az előző európai parlamenti választásokon megszerzett mind a 11 EP-képviselői mandátumát elveszítheti. A kormányzó Konzervatív Párt 24%-ot, a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt pedig 25% feletti eredményt ért el; ez a toryk számára érzékeny veszteséget, a Labour esetében nyereséget jelent.

Le Penre szavazó franciák

Franciaországban a szélsőjobboldali Nemzeti Front a szavazatok 25,4%-ával megnyerte az európai parlamenti (EP) választásokat, maga mögé utasítva a 20,8%-ot szerzett jobbközép Népi Mozgalom Unióját (UMP). A kormányzó szocialisták 13,97%-kal a harmadik helyre szorultak. A 30 éve Jean-Marie Le Pen által alapított, s jelenleg a lánya, Marine Le Pen vezette euroszkeptikus FN először nyert választást, s 23–25 képviselői helyet, a francia helyek harmadát kaphatja meg a brüsszeli parlamentben. Mauel Valls miniszterelnök közölte, „súlyos pillanatokat élünk, ez a választás egy sokk”.

Hollandia, Görögország, Ausztria: szélsőjobb siker

A jelzettnél jobban szerepelt Hollandiában Geert Wilders euroszkeptikus, idegengyűlölő szélsőjobboldali Szabadságpártja (PVV): míg a voksolás után közzétett exit poll eredmények szerint a párt csak a 4. helyen szerepelt, a vasárnap éjszakai, immár az előzetes eredményeken alapuló összegzése szerint a PVV holtversenyben a második helyen végzett, ezzel 4 mandátumhoz jut.

Az ellenzék fő erejének számító Sziriza szélsőbaloldali párt mintegy 3,5%-os előnnyel vezet Görögországban az európai parlamenti választásokon a kormányzó Új Demokrácia párt előtt a szavazatok 55%-os összesítése alapján. A radikális baloldali párt, 26,6 százalékkal vezet, az Új Demokrácia pedig a voksok 23%-át szerezte meg. A szélsőjobboldali Arany Hajnal a harmadik helyen áll, a voksok 9,4 százalékával, annak ellenére, hogy vezetőjét és számos képviselőjét bebörtönözték.

Ausztriában a kormányzó Osztrák Néppárt (ÖVP) és a mögötte a második helyen az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) együttesen több mint 50%-ot szerzett. A populista, euroszkeptikus (sokak által szélsőjobboldalinak mondott) Osztrák Szabadságpárt a harmadik helyen végzett, 20,5%-kal – jelentősen bővítve szavazatarányát.

Belgiumban a flamand nacionalista Új Flamand Szövetség szerezte a legtöbb a mandátumot. A párt az összes voks 18,4%-át kapta.

Elpáholták Berlusconit

A német CDU/CSU konzervatív pártszövetség a szavazatok 35,9%-át szerezte meg, A szociáldemokraták (SPD) javítottak 2009-hez viszonyítva. A neonáciként elkönyvelt Német Nemzeti–Demokrata Párt (NPD) 1%-os eredménnyel egy képviselőt delegál.

Olaszországban a Matteo Renzi miniszterelnök vezette balközép Demokrata Párt (PD) a szavazatok több mint 40%-át, a Beppe Grillo vezette ellenzéki 5 Csillag Mozgalom (M5S) a 21%-át kapta, a Silvio Berlusconi vezette jobbközép Hajrá Olaszország (FI) csak a 3. lett 16%-kal, 5 százalékot veszítve a tavalyi olasz parlamenti választásokhoz képest.

Lengyelországban 91%-os feldolgozottság mellett az ellenzéki, nemzeti konzervatív, Jaroslaw Kaczynski vezette Jog és Igazságosság (PiS) párt vezet 32,35%-kal, 2. helyen áll Donald Tusk kormányfő pártja, a jobbközép liberális Polgári Platform (PO) 31,29%-kal, ez mindkét párt számára 19 képviselői helyet jelent. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?