Ellenzéki hadsereg?

London/Washington. Az iraki ellenzék 200 ezer volt katonát akar mozgósítani Szaddám Huszein hatalmának megdöntésére. Ezt Londonban mondta Tavfik Jasziri vezérőrnagy, aki szerint a toborzást nem egyeztették az USA-val.

Hírügynökségi jelentések szerint botrányba fulladt George Bush elnök csütörtöki látogatása Oregonban. A rendőrök gumibottal és könnygázzal akarták feloszlatni az amerikai külpolitika ellen tüntetőket, a demonstrálók viszont a rendőrautókat verték szét. A tiltakozás a lehetséges iraki háború ellen irányult. ČTK/AP-felvéteTavfik Jasziri, a júniusban alakult ellenzéki „katonai tanács” szóvivője kijelentette, hogy már megkezdődött az ellenzéki erők szervezése a száműzetésben és titkos közel-keleti helyeken: „Katonaszökevények tízezrei várnak arra, hogy élhessenek a lehetőséggel és harcolhassanak Szaddám Huszein ellen.” Jasziri az 1991-es Öböl-háború után egy kudarcba fulladt lázadást vezetett az iraki elnök ellen, azóta Londonban él emigrációban. Adatai szerint 1580 iraki katonatiszt szökött meg a hadseregből, akikhez azonban csapataik töretlenül hűek. Ezért arra számít, hogy az USA egy Irak elleni támadás esetén igénybe veszi a „katonai tanács” segítségét. „Az iraki csapatok inkább átállnak majd, mintsem volt bajtársaikra támadjanak” – vélekedett. Jónak nevezte egy amerikai katonai csapás esélyeit Szaddám ellen. Mivel azonban az iraki elnök számára a túlélés lesz a tét, másként fog küzdeni, mint az Öböl-háborúban. „Szaddám megfogadta, hogy palotájának ablakaiból is harcolni fog és felperzselt földdé változtatja az országot, ha a vereség jelei körvonalazódnak” – figyelmeztetett.

Több mint 100 milliárd dollárjába is kerülhet Amerikának az Irak elleni háború. Ezt állítják az amerikai sajtó szerint a New York-i Wall Street, a pénzvilág központjának szakértői. Ennek az az oka, hogy az Öböl-háborúval ellentétben az USA szövetségesei nem pártolják Irak megtámadását. A franciák és a németek elleneznek minden nagyszabású katonai akciót, és nem is akarnak részt venni ezekben. Még a leghűségesebb szövetséges, London is szívesebben venné a diplomáciai erőfeszítéseket. Sokan attól is tartanak, hogy a háború olajválságot robbanthat ki.

Az amerikai közvélemény többsége, csökkenő mértékben ugyan, de változatlanul támogatná a szárazföldi csapatok bevetését Szaddám rendszerének megdöntése érdekében. A tegnap nyilvánosságra hozott felmérés szerint a megkérdezettek 53 százaléka üdvözölné az amerikai csapatok iraki bevetését. Tavaly novemberben ez 74 százalék volt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?