Nem sokkal azután, hogy közép-európai idő szerint hétfő reggel hat órától hatályossá váltak az új vámtarifák a kínai kormány fehér könyvet adott ki, amelyben ismertette az amerikai-kínai gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok tényeit, valamint felvázolta álláspontját a kereskedelmi vitákról és javaslatokat tett a megoldásra. A pekingi vezetés újfent azzal vádolta meg az amerikai kormányt, hogy visszaél erőfölényével a kereskedelemben, és olyan eszközökkel, mint például a vámok, megfélemlít más országokat, hogy engedelmeskedjenek akaratának. Ezzel együtt Peking újra akarja indítani a kereskedelmi tárgyalásokat Washingtonnal a "kölcsönös tisztelet és egyenlőség alapján".
Donald Trump amerikai elnök éppen egy hete jelentette, hogy szeptember 24-től kezdve mintegy 200 milliárd dollár értékű kínai termékre vet ki az év végéig 10 százalékos, januártól pedig 25 százalékos pótvámot. Azt is jelezte, hogy amennyiben Peking megtorló intézkedésekkel válaszol, Washington továbblép a harmadik szakaszba, amelyben hozzávetőlegesen 267 milliárd dollár értékű termékre vetnek ki védővámot. Ez azt jelentené, hogy Kína teljes amerikai exportját pótvámmal sújtanák.
A kínai pénzügyminisztérium néhány órával később közölte, hogy 5, illetve 10 százalékos pótlólagos vámot vetnek ki szintén szeptember 24-től 60 milliárd dollárnyi amerikai árura. Ez lényeges engedmény ahhoz képest, hogy korábban 20 és 25 százalékos mértékű vámról is szó volt a két kisebb vámtarifa mellett. A 20 és 25 százalékos pótvámmal sújtandó termékeket, köztük a cseppfolyósított gázt, a 10 százalékos kategóriába sorolták át.
Előzőleg, még a nyár folyamán az Egyesült Államok és Kína kölcsönösen 50-50 milliárd értékű importárura vetett ki pótvámot.
Trump elnök arra akarja rávenni Kínát, hogy csökkentse a kétoldalú kereskedelmi forgalomban kialakult hatalmas többletét, változtasson kereskedelempolitikáján, hagyjon fel a technológiai transzferek kikényszerítésével és a csúcstechnológiai vállalatok állami támogatásával, tartsa tiszteletben a szerzői jogokat. Peking tagadja a vádakat, és az iparpolitikájának megváltoztatását célzó követeléseket úgy értékeli, mint a Kína gazdasági növekedésének fékezésére tett kísérlet.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.