Élesedő orosz–amerikai szópárbaj

Moszkva. Az orosz külügyminiszter elutasította az amerikai és más nyugati bírálatokat hazája demokratizálásával kapcsolatban, bár készséget mutatott az építő kritika figyelembevételére.

Moszkva. Az orosz külügyminiszter elutasította az amerikai és más nyugati bírálatokat hazája demokratizálásával kapcsolatban, bár készséget mutatott az építő kritika figyelembevételére. „Oroszország belpolitikája a belügyünk” – szögezte le Szergej Lavrov tegnap Moszkvában, a múlt évet összegző sajtóértekezletén, jövendő amerikai kolléganője megjegyzéseit kommentálva. Condoleezza Rice az amerikai szenátus külügyi bizottsága előtt valós problémának nevezte a hatalom összpontosítását a Kreml kezében. Kijelentette: létfontosságú a demokrácia oltalmazása Oroszországban annak ellenére, hogy Washington partnerként működik együtt Moszkvával a terrorellenes harcban és az atomfegyverek terjedésének meggátolásában.

„Belső életünk az orosz alkotmány alapján folyik” – mondta Lavrov, rosszindulatot feltételezve azokról, akik a tömegtájékoztató eszközökön keresztül már-már a totalitarizmus irányába való csúszásként tüntetik fel az orosz vezetőség politikai döntéseit azért, hogy ezeket a hidegháborúhoz való visszatérés céljára használják ki. Lavrov biztosra vette, hogy az Oroszországnak a média útján való befeketítésére irányuló kísérletek nem lelnek támogatásra olyan komoly politikusok körében, mint Rice. A hivatalos amerikai bírálatokról megjegyezte, hogy azok nem újak, utalva a washingtoni külügyminisztérium rendszeres jelentéseire a világ államainak emberjogi bizonyítványáról. „Oroszország szilárdan és konstruktívan védelmezi pozícióit, de nem hagyja magát visszasodorni a konfrontációhoz” – hangoztatta Lavrov, hozzátéve: Moszkva ebben a felfogásban készül a pozsonyi orosz–amerikai csúcsra, a fasizmus feletti győzelem 60. évfordulójára, valamint az EU–orosz csúcsra és a nyolcak csúcstalálkozójára.

Moszkva abba sem nyugszik bele, hogy nem piaci módszerekkel igyekezzenek aláásni pozícióit az iráni nukleáris ágazatban. Lavrov kifejezte meggyőződését, hogy az iráni válság politikai módszerekkel rendezhető. Még latolgatni sem volt hajlandó, milyen helyzet állna elő, ha valaki nem diplomáciai eszközök alkalmazására szánná el magát a probléma megoldására. George Bush amerikai elnök hétfőn nem zárta ki az Irán elleni katonai fellépést sem.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?