Elég a chavezi szocializmusból

Caracas. Elsöprő győzelmet aratott a jobboldali ellenzék Venezuelában, ahol 17 éve kezdődött meg a „21.

Caracas. Elsöprő győzelmet aratott a jobboldali ellenzék Venezuelában, ahol 17 éve kezdődött meg a „21. század szocializmusát” kivívni kívánó bolívari forradalom.

Nicolás Maduro venezuelai elnök elismerte pártja vereségét a vasárnapi parlamenti választásokon; 16 éve nem volt arra példa, hogy a Venezuelai Egyesült Szocialista Párt (PSUV) választásokat veszített volna. Az országos választási bizottság tegnap bejelentette, hogy az ellenzéki Demokratikus Egység Kerekasztala (MUD) pártszövetség 99 helyet szerzett meg a 167 tagú nemzetgyűlésben, míg Maduro pártja csak 46-ot, további 22 mandátum sorsa még bizonytalan. A főváros, Caracas utcáin örömkiáltások hallatszottak és tűzijáték kezdődött az eredmény ismertetését követően. Az ellenzék győzelme komoly csapást mért a Hugo Chávez néhai elnök által 17 éve elindított szocialista forradalomra.

Maduro tévébeszédében pártjának vereségét az országban kialakult körülményekkel magyarázta, a PSUV alulmaradt az ellenzékkel szemben, amely összeesküdött „az ő szocialista forradalmának” megingatására. Hoz-zátette: „felülkerekedett a gazdasági háború” hatása. Ez az ellenzék első győzelme azóta, hogy a néhai Hugo Chávezt elnökké választották Venezuelában. A dél-amerikai országban azóta az embereknek elegük lett az ugrásszerűen megnövekedett bűnözésből, az alapvető élelmiszerek rendszeres hiányából, a 100% feletti inflációból. A gazdasági válság 2014 óta tovább mélyült az olajbevételek erőteljes csökkenésével. Az ellenzék máris kilátásba helyezte, népszavazást kezdeményeznek a jelenlegi államfő 2019-ben lejáró mandátumának lerövidítésére. A Chávez 2013-ban bekövetkezett halála után hatalomra került Maduro elmozdításához háromötödös többség vagy 101 szavazat szükséges, azaz még két voksot kell szerezniük. Madurónak szinte teljes az uralma a hatalmi ágak felett, így a legfelsőbb bíróság felett is, ezért útját állhatja a vele szemben ellenséges törvényhozási kísérleteknek.

Hugo Chavez az olajban gazdag ország olajbevételeiből széles körű jóléti rendszert épített ki és ez garantálta számára a hatalmas szegény tömegek szimpátiáját, miközben rendszere autoriter vonásokat öltött. Chavez két évvel ezelőtti halála és az olajárak esése azonban megfordította a közhangulatot. A rendszer a gazdasági nehézségeket megpróbálta az USA ármányának, külföldi összeesküvésnek tulajdonítani és azzal fenyegetett, hogy a győztes ellenzék lebonthatja a chavezmus idején kiépített szociális ellátórendszert. Sokan tartottak és tartanak a politikai erőszak lehetőségétől, az ellenzék egyik vezetője jelenleg is börtönben ül, a kampányban egy ellenzéki politikust is meggyilkoltak. Az elemzők szerint az autoriter kormányzásból is elegük lett a venezuelaiaknak, nem csak a szegénységből. (MTI, NOL)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?