A most használatban levő formanyomtatványokat idővel egységes, az EU egész területén használatos egészségbiztosító kártyával helyettesítik. Legkésőbb 2005 decemberében a korábbi formanyomtatványt felváltja az egységes betegbiztosító kártya.
Egyszerűbb az ügyintézés
Az európai egészségbiztosítási kártya leegyszerűsíti a papírmunkát. A külföldre ideiglenesen távozóknak nem kell különböző nyomtatványokat igényelniük, elég, ha náluk van ez a kártya, amely minden biztosított európai állampolgárnak jár (gyakorlatilag mindenkinek).
A kártya csak az ideiglenes külföldi tartózkodásra vonatkozik. Ha valaki véglegesen vagy legalábbis hosszabb időre egy másik tagállamba költözik, ott vállal munkát, akkor egészségbiztosítása is arra az államra hárul, hiszen ott fog adózni és biztosítási járulékot, társadalombiztosítást fizetni. Ez esetekben a nemzeti biztosítási kártya marad az érvényes.
A kártya kék lesz, rajta sárga csillagokkal. Létrehozásáról még 2002 márciusában döntöttek a tagállamok.
Az Európai Unió tagállamai közül az alábbiak kívánnak élni az átmeneti időszak lehetőségével: 2005. december 31-ig: Ausztria, Olaszország, Hollandia, Egyesült Királyság, Szlovákia, Litvánia, Málta, Lengyelország; 2005. február 28-ig: Portugália, 2005. július 31-ig: Lettország.
A csatlakozó tagállamok közül egyedül Csehország, Szlovénia és Észtország vezette be a kártyát a meghatározott időben.
Nem született döntés arról, hogy az egyes tagállamok egészségbiztosítói szisztematikusan, a teljes jogosulti körre kiterjedően kezdjék-e meg a személyre szóló európai kártya kibocsátását, illetőleg csupán kérelemre adjanak-e ki kártyát a külföldre utazni szándékozóknak. Ugyanígy nyitott kérdés, hogy a kártya tartalmazzon-e valamilyen elektronikus adathordozót. Ez utóbbi kérdésben az Európai Bizottság úgy foglalt állást, hogy átmenetileg elegendő, ha a kártya csak szabad szemmel olvasható adatokat tartalmaz: a jogosult nevét, születési dátumát, biztosítási számát, továbbá a költségek elszámolásához szükséges egyéb adatokat. A későbbiek folyamán azonban mindenképpen kívánatos, hogy az adatok akár mágnescsíkon, akár chipen tárolhatók legyenek. (Napi Gazdaság, -es)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.