<p>Kétévi börtönnel és pénzbüntetéssel sújtotta egy bíróság szombaton az egyiptomi sajtószakszervezet elnökét és két másik vezetőjét, azzal a váddal, hogy a hatóságok által körözött kollégáikat bújtatták és álhíreket terjesztettek - közölték igazságügyi források.</p>
Egyiptomban börtönre ítélték a sajtószakszervezet elnökét
Jehia Kalas szakszervezeti elnök, Hálid al-Balsi alelnök és Gamál Abder-Ráhim főtitkár fellebbezhet az ítélet ellen.
Az ügy előzménye, hogy a hatóságok május elején - a szövetség 75 éves történetében példátlan módon - razziát hajtottak végre az újságírók szakszervezetének kairói székhelyén, s ott őrizetbe vettek két ellenzéki újságírót, mert állítólag tüntetésekre buzdítottak és valótlanságokat terjesztettek.
A rendőrség tagadta, hogy megrohamozta volna az érdekvédők épületét. Kalas szakszervezeti elnök a razziát követően lemondásra szólította fel a belügyminisztert, az államfőt pedig bocsánatkérésre.
Az ügyészség ezt követően májusban vádat emelt a sajtószakszervezet vezetői ellen.
Áprilisban az észak-afrikai ország biztonsági erői legalább 33 újságírót fogtak el az államfő elleni megmozduláson, ahol az ellen tiltakoztak, hogy Kairó átengedett két stratégiai szempontból fontos vörös-tengeri szigetet Szaúd-Arábiának.
Egyiptomban 2013 óta törvény tiltja a belügyminiszteri engedély nélkül szervezett gyülekezéseket.
Emberi jogi aktivisták és jogászok élesen bírálták a szombati ítéletet.
Gamal Eid ügyvéd, egy emberi jogi szervezet alapítója, politikai indíttatásúnak nevezte a bíróság döntését. Itt szó sincs jogról és igazságszolgáltatásról - tette hozzá.
A Reuters hírügynökség jelentésében kiemelte, az újságírók elleni ítélet azt mutatja, hogy hatóságok megpróbálják elfojtani az Abdel-Fattáh esz-Szíszi elnök rendszerével elégedetlenkedő megmozdulásokat.
A hadsereg élén álló Esz-Szíszi 2013-ban döntötte meg az iszlamista Mohamed Murszi államfő hatalmát, aki a 2011-es felkelés után rendezett demokratikus választásokon lett elnök. Murszi azóta börtönben van, és a rá fegyveres szökés miatt tavaly kiszabott - nemrég érvénytelenített - halálbüntetés mellett több más perben hosszú börtönbüntetéseket kapott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.