Egyetlen napra a csődtől

<p>Washington. Holnap az USA szövetségi kormánya eléri a törvényben megszabott 16,7 billió dolláros adósságplafont. Ha a kongresszus nem képes addig legalább átmeneti döntést hozni az ügyben, akkor a világ első számú állama csődöt jelenthet.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Egyesült Államokban 15 napja tart a kormányzat részleges leállása és csak egy napra vagyunk az extra intézkedések kimerítéséig. A Fehér Ház tegnap elutasította a képviselőházi republikánusok legújabb, az ideiglenes költségvetés elfogadására és az adósságplafon megemelésére vonatkozó ajánlatát. Amy Brundage, az elnöki hivatal szóvivője közölte, a kormány nem hajlandó „váltságdíjat” fizetni azért, hogy a törvényhozás tagjai elvégezzék feladataikat, vagyis azt, hogy elfogadják a büdzsét és jóváhagyják az adósságplafon kitolását. A fehér házi szóvivő ugyanakkor méltatta a szenátusban folytatott, a válság feloldását célzó, kétpárti tárgyalásokat.

Lekéshetik a határidőt

Szakértők kételkednek abban, hogy a kongresszus képes lesz tartani a költségvetési plafon megemelésének csütörtöki határidejét – a kormány elkölthető jövedelme ekkorra 30 milliárd dollárra csökken, miközben rövid időn belül 60 milliárdos kiadással kell szembenéznie. Ha ma egyezségre is jutnának a felek, a megállapodást a végsőkig ellenző radikális republikánusok (Tea Party) képesek napokig hátráltatni a szavazást. Az elemzők úgy vélik, a kongresszus végül lekési a határidőt. A pénzügyminisztérium bő egy hétig ekkor is képes lesz finanszírozni a kiadásait, de a csütörtökön kibocsátandó állampapírok után a korábbinál magasabb kamatot kell fizetnie. A bankok és a pénzpiaci alapok bizonyos amerikai kötvényeket már kezdenek mellőzni, amelyeket rövid távú hitelezésre szoktak használni. A jelenleg még kidolgozás alatt levő tervezet több fontos határidőn is módosítana az elkövetkező négy hónapban:

u A törvényhozásnak december 13-ig kellene a költségvetésről szóló vitáját megtartania.

u 2014. január 15-ig fogadnák el ideiglenesen a költségvetést.

u 2014. február 7-ig emelnék meg az adósságplafont.

Ha nincs megállapodás

Ha kifogy a pénzügyi lehetőségekből az USA, akkor csak a beérkező adóbevételek függvényében tudja kifizetni a számláit és mivel a múltban az adóbevételek csak nagyjából a kiadások 80 százalékát fedezték, ezért nagy általánosságban egy azonnali 20%-os kiadáscsökkentésre kényszerülne a szövetségi költségvetés, és ez okozná a híradásokban olykor felbukkanó mély recessziót – írja a Raiffeisen Research. Az ekkor kialakuló helyzetről nehéz megbízható elemzéseket adni, hiszen ilyen még nem fordult elő a történelem során. (Napi, Portf.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?