Drónokkal és kémhálózattal a bevándorlás ellen

<p>A görög-török határ mentén tavaly már pilóta nélküli repülőgépek (drónok) által készített felvételek segítették Athén munkáját az illegális bevándorlás megfékezésében.&nbsp;</p>

A küzdelem folytatódik: ezt a hatékonynak tűnő rendszert a tervek szerint hamarosan az Európai Unió (EU) teljes külső határára kiterjesztik, sőt, továbbfejlesztik - írta a Die Presse című bécsi napilap.

 Ilkka Laitinen, az unió külső határainak védelmét segítő ügynökség, a Frontex igazgatója az EUobserver internetes portálnak nemrég adott interjúban közölte, hogy a jövőben a közösség keleti és déli külső határait minden lehetséges műszaki eszközzel – beleértve a drónok felvételeit és a műholdas képeket is – rendszeresen felügyelik majd. Mint kiemelte, első lépésben összegyűjtik a nemzeti biztonsági hatóságoktól és a titkosszolgálatoktól származó információinakat.    Hubert Pirker osztrák európai parlamenti képviselő (ÖVP), aki részt vett a hálózat kiépítéséhez szükséges uniós határozatokat előkészítő belügyi bizottság munkájában, elmondta: minden tagállamnak be kell majd vinnie a rendelkezésére álló információit a közös határvédelmi rendszerbe, az Eurosurba. Hozzátette: a rendszer idén októbertől indul, és a Frontex irányításával fog működni. A varsói székhelyű határügynökség az Eurosur segítségével képes lesz az illegális bevándorlási hullámok mindenkori kockázatát megbecsülni – mutatott rá Pirker a rendszer előnyére. A politikus megjegyezte, hogy a Frontex egymaga ugyan nem hozhat intézkedéseket, de a tagállamokat cselekvésre szólíthatja fel, illetve szükség esetén koordinálni tudja a közös fellépéseket.    Az eljárás felér egy összehangolt külföldi kémkedéssel, amelynek során az unió figyelemmel kíséri a külső határain túli helyzetet, és közös információs térképet készít róla – írta a Die Presse.    Az EU első körben 245,8 millió eurót áldoz költségvetéséből az Eurosur kiépítésére. Ezen túlmenően uniós kutatási programok révén tovább fogják fejleszteni a felderítő műholdakkal történő személybemérő rendszereket. Az Európai Parlament (EP) zöld frakciója ragaszkodott ahhoz, hogy az októbertől induló rendszert a hajótörött menekültek megmentésére is használják.     Ska Keller, a zöldek bevándorlásügyi szóvivője mindazonáltal aggályokat fogalmazott meg a tervezett határfelderítő rendszerrel kapcsolatban.  A határok drónokkal és műholdakkal való majdani ellenőrzése az EU-t egy bevándorlók és menekültek elleni védelmet szolgáló elektronikus erőddé változtatja” – fogalmazott Keller.    Hubert Pirkernek ellenben nincsenek ilyen félelmei. Mint mondta, a rendszer működtetésével elsősorban az embercsempészetnek igyekeznek elejét venni, és azt szeretnék megakadályozni, hogy a munkát keresőket kizsákmányolják,  rózsás jövőt” ígérve nekik az unióban. Megjegyezte, egyes bűnbandák sokszor akár 7 ezer eurót is elkérnek fejenként az EU-ba való beutaztatásért.    Menekültügyi szervezetek az EU határvédelmi rendszerével kapcsolatban nemrég arra a hibára hívták fel a figyelmet, hogy a hatóságok már most is alig tesznek különbséget a gazdasági menekültek és a ténylegesen üldözöttek között. Mint rámutattak, azoknak a bevándorlóknak, akiket a határról vagy még előbb visszatoloncolnak, gyakran egyáltalán nincs lehetőségük arra, hogy méltányos menekültügyi eljárásban vehessenek részt.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?