Döntés a békepolitika sorsáról is

Jeruzsálem/Rámalláh. Elnökválasztást tartottak tegnap a palesztinok Ciszjordániában, a Gázai övezetben és Kelet-Jeruzsálemben. A novemberben elhunyt Jasszer Arafat posztjára a legesélyesebb jelölt Mahmud Abbász, a legfőbb riválisa, Musztafa Bargúti.

John Kerry szenátor az elvesztett elnökválasztás után is aktív maradt. Tegnap Rámalláhban Ahmed Korei palesztin kormányfővel találkozott. Az amerikai politikus minden lépését tucatnyi palesztin testőr vigyázta. Reuters-felvételAbbász délben azt nyilatkozta, a voksolás zökkenőmentesen zajlik, ami bizonyítja, hogy a palesztin nép nagy lépést tesz a demokrácia felé. Az emberi jogi aktivista Barguti azonban szabálytalanságokra hívta fel a figyelmet. Szerinte egyes szavazókörzetekben olyan tintát használnak, amelyet később könnyű eltüntetni. A választás biztonságos lebonyolítását egyébként 800 külföldi megfigyelő segítette, hivatalos eredmény ma délre várható.

Egyes helyeken az izraeli hatóságok nehezítették a szavazás menetét. Kelet-Jeruzsálemben az izraeli biztonsági erők 1500 tagját vezényelték ki, hogy megakadályozzák az arabellenes szélsőségesek esetleges akcióit. A délelőtt folyamán szemtanúk szerint a rendőrök két kisebb – néhány tucat, izraeli zászlókat hordozó szélsőségesből álló – tüntetést oszlattak szét a városrészben, s őrizetbe vették egy radikális muszlim csoport két tagját, akik a választás bojkottjára felszólító röplapokat kezdtek osztogatni.

A palesztin központi választási bizottság szerint Izrael nem teljesítette a választás lebonyolításának segítésére tett ígéretét, így a szavazás körülményei Kelet-Jeruzsálemben nem feleltek meg a szabad, igazságos és átlátható választás követelményeinek. Az 1967-ben megszállt városrészben mindössze öt postahivatalban nyitottak szavazóhelyiséget, ahol a 120 ezer lakos közül csak 5500 adhatta le a voksát. A többieknek a külvárosokban létesített 12 szavazókör valamelyikét kellett felkeresniük – ehhez könnyítették az átjutást a Ciszjordániába vezető ellenőrző pontokon, s ideiglenesen négy további gyalogosátkelőt nyitottak. Jimmy Carter volt amerikai elnök a külföldi megfigyelők egyikeként felkeresett egy kelet-jeruzsálemi szavazóhelyiséget, s szintén helytelenítette, hogy a negyed lakosai csak a kijelölt postahivatalokban voksolhattak.

A 200 ezer kelet-jeruzsálemi palesztin közül csak 5300-an iratkoztak fel a választói névjegyzékbe. Ennek nem csak az lehetett az oka, hogy kevés volt a kijelölt postahivatal. A kelet-jeruzsálemiek félnek feliratkozni egy listára, mivel az arab lakosok felemás izraeli állampolgárságot kaptak 1967 után. Nem szavazhatnak az izraeli parlamenti választásokon, de a helyhatóságin igen. A helyi önkormányzatba küldhetnek képviselőket és részesei az izraeli társadalombiztosításnak is. Kapnak izraeli nyugdíjat, betegbiztosítást, gyereknevelési segélyt és orvosi ellátást. E jogaikat féltve aztán igen óvatosan jelentkeztek csak a kelet-jeruzsálemi listákon, ki tudja, a korrupt viszonyok közt kiknek a kezébe kerülhet egy-egy ilyen névsor. Kelet-Jeruzsálemből ezért sokan a közeli Ciszjordániában, Rámalláhban adták le voksukat, s mivel nincsenek szigorú értelemben vett választókörzetek, ezt szabadon meg is tehették.

A palesztin biztonsági erők szerint a Gázai övezet déli részén izraeli katonák akadályozták a lakosok eljutását a szavazóhelyiségekbe. Az itteni legnagyobb zsidó telep, Gus Katif közelében lévő al-Muvaszi körül úttorlaszokat létesítettek, s igen lassan, csak néhány fős csoportokban engedték át az embereket.

A közvélemény-kutatások alapján a mérsékeltnek számító Mahmúd Abbász volt kormányfő, a PFSZ elnöke arat jelentős győzelmet. Abbász választási kampányában a független palesztin állam érdekében vívott harc folytatását ígérte, de nem erőszakos eszközökkel. A Jaszszer Arafatot terroristának minősítő Izrael szerint Abbász alkalmas az együttműködésre, az USA vezette nemzetközi közvetítők pedig a volt palesztin kormányfőt lehetséges béketeremtőként tartják számon. Az előrejelzések szerint a szavazatok 52–65 százalékára számíthat Abbász, támogatottsága várhatóan kétszer akkora lesz, mint Bargútié. Elemzők szerint ahhoz, hogy Abbász népi felhatalmazással tárgyalhasson Izraellel, a szavazatok legalább hatvan százalékát kellene megszereznie jelentős részvételi arány mellett. (MTI, t, o-o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?