Csehországban a legolcsóbb a gyógyulás Közép-Európában

Prága |

<p>Csehországban 2015-ben csökkent az orvosoknál és a gyógyszertárakban fizetett önrészesedés. Míg 2014-ben átlagban egy-egy cseh állampolgár 3228 koronát (122,50 euró) hagyott az orvosoknál és a patikákban, addig tavaly már csak 3192 koronát (121 euró). Ez elsősorban annak következménye, hogy tavaly Csehországban eltörölték a 30 koronás vizitdíjat, s a gyógyszereket a korábbi 10 százalékos adósávból öt százalékosba sorolták - derül ki a cseh egészségügyi információk intézetének kimutatásából, amelyet a cseh közszolgálati televízió ismertetett.&nbsp;</p>

 A vizitdíj eltörlésének önköltségcsökkentő hatását az sem semlegesítette, hogy a fogorvosoknál tavaly 11 százalékkal többet kellett fizetni, mint korábban. A gyógyszertárakban olcsóbb lett a vényre felírt gyógyszer, de a szabadon kapható gyógyszerek ára emelkedett. 

Csehországban egy-egy lakos önrészesedése az orvosi ellátás költségeiben tavaly átlagosan 14,5 százalékra csökkent a 2014. évi 15,1 százalékról. A cseh egészségügyi információk intézetének statisztikája szerint ez a fejlett európai országok között, beleértve Közép-Európát is, a legalacsonyabb önrész. A legutóbbi rendelkezésre álló, hivatalos adatok szerint ez az önrészesedés 2013-ban Csehországban 15,3, Németországban 23,7, Ausztriában 23,8, Szlovákiában 25,8, míg Magyarországon 34,5 százalék volt. Újabb hivatalos összehasonlítható adatok az intézet szerint még nem állnak rendelkezésre. 

Svatopluk Němeček cseh egészségügyi miniszter azt állítja, hogy a jelenlegi kormány mandátumának lejártáig, tehát 2018-ig nem tervezi a vizitdíjak semmiféle visszaállítását. Jelenleg a cseheknek csak a mentőszolgálatok igénybevételéért kell fizetniük vizitdíjat, mégpedig 90 koronát.

Cseh politikusok és szakmai orvosi körök között viszont tovább folyik a vita a témáról. A kormánykoalíció pártjai közül az Andrej Babis vezette ANO mozgalom szeretne újra bevezetni valamiféle vizitdíjat, míg a kereszténydemokraták (KDU-CSL) a kórházakban állítanák vissza, de időben korlátozva, esetenként legfeljebb egy hónapra, a korábbi 60 koronás napidíjat.     Az ellenzéki jobboldali pártok szerint meg kellene határozni, mi jár ingyen a kötelező egészségbiztosításért - mi mondható egészségügyi standarnak - mondható, mit kellene ezen kívül mindenkinek magának megfizetnie. Néhány évvel ezelőtt a jobboldal már megpróbálkozott ezzel, de a felek nem jutottak közös nevezőre az ingyenes és a térítés ellenében igénybe vehető szolgáltatásokról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?