Csapást mértek a dzsihádisták szíriai állásaira

<p>Damaszkusz/Párizs. Az Egyesült Államok és néhány arab szövetsége tegnap először mért csapást Szíriában az Iszlám Állam szélsőséges szervezetre, melyek algériai ága elrabolt egy franciát.</p>

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

Az USA és a vele szövetséges országok megkezdték az Iszlám Állam (IÁ) dzsihádista szervezet állásai elleni légi csapásokat Szíria területén. „Megerősítem, hogy az amerikai hadsereg és a partnerországok erői katonai hadműveletet hajtanak végre az IÁ terroristái ellen Szíriában, vadászgépekkel, bombázókkal és Tomahawk manőverező robotrepülőgépekkel” – közölte John Kirby ellentengernagy, a Pentagon szóvivője. Az amerikai hadsereg először vetette be legmodernebb, ötödik generációs F–22 Raptor vadászgépeit, mivel Szíria meglehetősen jól kiépített légvédelemmel rendelkezik. Legkevesebb 120 dzsihádistával végeztek, 300-at pedig megsebesítettek a tegnap megkezdett támadások Szíria északi és keleti területein – közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű emigráns szervezet. Állítólag Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Jordánia és Bahrein vesz részt a hadműveletben, és Katar támogatást nyújt hozzá. A támadások közép-európai idő szerint tegnap hajnali 2.30-kor kezdődtek, és a légi hadjárat első hulláma mintegy másfél órás volt. A szíriai külügyminisztérium megerősítette, előzetes tájékoztatást kapott az amerikai támadásról. Az állami tévé adásában idézték a dokumentumot, amely szerint „az amerikaiak értesítették Szíria ENSZ-képviselőjét, hogy légi csapásokat indítanak az IÁ terrorszervezet ellen (a Szíria északi részén fekvő) Rakka városánál”. Washingtoni hírek szerint mintegy húsz célpontot vettek célba, és legalább egy, a térségben állomásozó hadihajóról indítottak Tomahawkokat. John Kirby szerint a légi csapások megkezdéséről hétfőn hozott döntést az amerikai légierő parancsnoksága. Barack Obama elnök szeptember 10-én jelentette be, hogy egy nemzetközi koalíció élére állva Szíriára is kiterjeszti az Iszlám Állam elleni légi csapásokat, újabb katonákat vezényel Irakba, és harcképes erőt kíván kovácsolni a szíriai mérsékelt felkelőkből, amihez felhatalmazást és pénzt kért a kongresszustól. Az Egyesült Államok légiereje eddig csak Irak területén támadta az Iszlám Állam állásait, több mint 190 légi csapást hajtott végre az augusztus 8-án kezdődött hadjáratban. Amerikai katonai vezetők korábban azt mondták, hogy a 31 ezer fősre becsült dzsihádista fegyveres szervezet kétharmada Szíria területén van.

Több tucat iraki katonát megölt, illetve elrabolt az Iszlám Állam szélsőséges szervezet az ország nyugati részén, a főváros közelében, ahol a hét végén indított ellenoffenzívájával visszavonulásra késztette a hadsereget. Eközben nyugati országok a szélsőségesek elleni fellépés részeként megkezdték a kurd önvédelmi erők kiképzését. Egy iraki tábornok közlése szerint a szunnita szélsőségesek vasárnap indítottak kiterjedt támadást a hadsereg ellen Anbár tartományban, a Bagdadtól mindössze 70 km-re nyugatra fekvő Szidzsír városánál, ahol számos öngyilkos merényletben és összecsapások során 40 katonával végeztek, a biztonsági erők további 68 tagját pedig foglyul ejtették. Az IÁ mostani ellentámadása újabb súlyos csapást jelent az iraki erőkre nézve. Ezzel párhuzamosan az ország északi részén, az iraki kurd autonóm tartomány területén hétfőn megkezdődött a kurd önvédelmi alakulatok nyugati kiképzése. Helyi tisztviselők szerint az Egyesült Államok, Franciaország, Olaszország és Németország nyújt segítséget e téren a pesmergák néven emlegetett kurd harcosoknak. A kiképzésre elsősorban azért van szükség, mert a kurd erők a közelmúltban jelentős fegyverszállítmányokat kaptak nyugati országoktól az IÁ elleni harchoz, de a fegyverek használatára még nincsenek felkészítve.

Franciaország nem tárgyal az Algériában szélsőségesek által túszul ejtett francia turista fogva tartóival, és folytatja az Iszlám Állam elleni légi csapásokat Irakban – jelentette ki tegnap Manuel Valls francia miniszterelnök. „Párizs soha nem fog engedni a zsarolásnak. Mindezt annak kapcsán mondta, hogy hétfőn este az IÁ algériai ága közzétett egy videofelvételt, amelyen a francia férfi, az 55 éves Hervé Gourdel azt állítja, hogy elrablásáért az Algériai Kalifátus Katonái nevű csoport felelős. A képsorok tanúsága szerint a turista arra kérte Francois Hollande köztársasági elnököt, hogy állítsa le a francia légi csapásokat Irakban. „Mindent megteszünk a túszok kiszabadításáért, de egy terroristacsoport nem változtathatja meg Franciaország álláspontját” – fogalmazott Laurent Fabius külügyminiszter.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?