Brüsszel. Csalással gyanúsítja az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala (OLAF) a vasárnapi osztrák parlamenti választásokon induló Hans-Peter Martin európai parlamenti képviselőt.
Csalással gyanúsított vádaskodó
Ismert dolog volt, hogy az OLAF eljárást folytat Martin ellen – a hivatal épp a minap fejezte be az eljárást az EP-képviselővel szemben, s továbbította jelentését az osztrák államügyészségnek –, a konkrét vádakról azonban eddig csak találgatások láttak napvilágot. Az okozott kár az OLAF szerint meghaladja a 190 ezer eurót.
Mint a kiszivárgott OLAF-jelentésből kiderül, Martin 2004-ben nem tájékoztatta az Európai Parlamentet arról, hogy lejárt a titkárságán dolgozó munkatársainak munkaszerződése, és EP-mandátumának 2004. júliusi lejártáig egy megbízottja felvette a munkatársaknak járó pótlékot, összesen mintegy 40 ezer eurót. Emellett 1999 és 2003 között olyan személyek vagy vállalatok is forrásokhoz jutottak a Martin számára asszisztensek foglalkoztatására folyósított keretből, akiket az EP-képviselő nem jelentett be segéderőként. Martint ezen kívül azzal is gyanúsítják, hogy 2001-ben a titkárság fenntartására szolgáló összeg egy részét jogellenesen csalta ki az EP-től. Mindezek mellett az eljárás során még a hivatal követelése ellenére sem bocsátott rendelkezésre bizonyos iratokat, és nem oldotta föl munkatársait a titoktartási kötelezettség alól.
Az osztrák politikus a múlt hét végén teljesen abszurdnak nevezte a vádakat. Egy demokratikusan megválasztott népképviselő „megrágalmazására tett ismételt kísérletnek és a hivatali önkény klasszikus esetének” nevezte a gyanúsításokat, amelyeket kikért magának.
Martin előzőleg a Die Pressében azzal vádolta Alexander Zach osztrák szociáldemokrata párti képviselőjelöltet, hogy 2004-ben a Strabag építőipari vállalattól a magyarországi M5-ös autópálya építésével kapcsolatban 15,2 millió eurós jutalékot kapott, és az összeget a saját cégén, az Eurocontacton keresztül továbbutalta a Magyar Szocialista Pártnak (MSZP). Zach úgy nyilatkozott, a szocialistáknak nem adtak adományt, hanem csak a magyar liberális pártnak (SZDSZ), és azt is csak 150–200 ezer euró közötti értékben. Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke a múlt pénteken kijelentette, sem a párthoz, sem a Szabó Miklós Alapítványhoz nem érkezett semmilyen pénz sem a Strabagtól, sem bármely más osztrák vállalkozástól. Az MSZP ugyanaznap szintén cáfolta, hogy bármiféle támogatást kapott volna a Starbagtól vagy Alexander Zach cégétől. (euractiv.hu, mti)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.