Párizs. Chirac francia államfő jobboldali szövetségesei fogják uralni a francia nemzetgyűlést, miután az elnök táborát egy formációba tömörítő Unió az elnöki többségért (UMP) átütő győzelmet aratott a vasárnapi második fordulóval véget ért törvényhozói választásokon.
Chirac mindent vitt
Jean-Pierre Raffarin ideiglenes kormányfőt kérte fel tegnap Chirac elnök arra, hogy alakítsa meg végleges kormányátReuters-felvétel A belügyminisztérium tegnapi adatai szerint a jobbközép pártok összesen 392, a baloldaliak pedig 173 mandátumhoz jutottak az összesen 577 tagú nemzetgyűlésben. Franciaország 12 tengeren túli választókerületének eredményei később lesznek ismertek. A jobboldali erők közül az UMP 349 mandátumot szerzett, a centrista-liberális Unió a Francia Demokráciáért (UDF) 29 honatyát küldhet a képviselőházba, más jobboldali pártok képviselői pedig 14 választókerületben győztek. Szélsőjobboldali képviselő ezúttal sem került be a francia nemzetgyűlésbe. A baloldal esetében a szocialisták 138 mandátummal – tisztes vereséget szenvedve – a második helyen végeztek a pártok versenyében. A kommunisták 21, a zöldek 3, más baloldali erők pedig 11 képviselőt delegálhatnak a nemzetgyűlésbe. A választási részvétel mindössze 60,69 százalékos volt a választások második fordulójában; a jobboldali pártok és mozgalmak a leadott szavazatok 52,76, míg a baloldaliak 45,33 százalékát szerezték meg.
Egyébként az V. francia köztársaság történetében harmadszor történt meg, hogy egyetlen párt söpörte be a parlamenti mandátumok abszolút többségét. 1968-ban Charles de Gaulle tábornok UDR-pártja a képviselői helyek 74 százalékát szerezte meg egyedül. Az abszolút győztes megtisztelő szerepe másodízben a szocialistáknak jutott, akiknek az első baloldali elnök megválasztását követő országos lelkesedésben az 1981-es előrehozott választáson sikerült megismételni a gaulle-isták bravúrját. Jacques Chirac választási gyűjtőpártja, az Unió az elnöki többségért (UMP) a kivételes körülmények között elnyert példátlanul magas (82,21 százalék) elnöki felhatalmazás lendületét meglovagolva harmadszor állítja be a Bourbon-palotában nem túl gyakori rekordot. Az UMP azonban mindkét elődjén túltesz azzal, hogy az összes állami kulcspozíciót – közte a szenátus vezetését is – egyidejűleg birtokolja. A diadalmas új elnöki párt egyelőre forma szerint még nem is létezik. Nem tartott alapító kongresszust és nincs szabályosan megválasztott vezetője sem. Senkit nem lepett meg viszont, hogy a mamutpárt szellemi szülőatyjának számító Alain Juppé volt miniszterelnök, Chirac legközelebbi bizalmasa vasárnap éjjel indítványozta: a győztes formáció ősszel tartsa meg hivatalos névadóját, s egyúttal közölte, hogy igény esetén „készen áll az UMP pilótájának szerepét magára vállalni”. A chiracista politikai játszmák szürke eminenciása általános vélemény szerint már most a 2007-es elnökválasztásra készíti elő a talajt saját maga számára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.