Célzott csapás szír bázisokra

Washington/Damaszkusz/Párizs/ London/Moszkva.

Washington/Damaszkusz/Párizs/ London/Moszkva. Amerikai, brit és francia harci gépek célzott légicsapásokat hajtottak vég-re szombat hajnalban szíriai vegyifegyver-létesítmények ellen, miután Donald Trump amerikai elnök megtorló csa-pásokat rendelt el az április 7-i kelet-gútai vegyifegyver-tá-madásra. Ez volt az eddigi leg-nagyobb katonai akció Bassár el-Aszad elnök rezsimje ellen.

Joseph Dunford amerikai vezérkari főnök közölte, hogy igyekeztek megkímélni Oroszországot a veszteségtől, de Moszkvát előzetesen nem tájékoztatták a lehetséges célpontokról. A brit védelmi minisztérium szerint a királyi légierő (RAF) precíziós fegyverekkel sikeres bevetéseket hajtott végre egy olyan szíriai katonai létesítmény ellen, amelynek része volt a szíriai rezsim által saját népe ellen elkövetett vegyifegyver-támadásban. A RAF négy Tornado GR4 típusú repülőgépe vett részt, amelyek Storm Shadow rakétákat lőttek ki egy volt rakétatámaszpontra Homsz városától 24 kilométerre nyugatra. Washington és szövetségesei Tomahawk robotrepülőgépeket is bevetettek több helyszínen. Theresa May brit miniszterelnök kijelentette, a bevetés sikeres volt.

NATO és EU: helyeslés

Emmanuel Macron francia államfő szerint a szíriai rendszer átlépett egy határt a vegyi fegyverek bevetésével, és ez nem tűrhető el. Jean-Yves Le Drian külügyminiszter arra figyelmeztetett, újabb vegyifegyver-támadás esetén Franciaország ismételten megtorlást fog alkalmazni. A NATO helyesli a szíriai hatalom vegyifegyver-létesítményei elleni brit, francia és amerikai légicsapásokat – közölte Jens Stoltenberg főtitkár. Az Európai Bizottság álláspontja szerint a vegyi fegyverek használata semmilyen körülmények között sem elfogadható, a nemzetközi közösség felelőssége azonosítani és felelősségre vonni minden ilyen támadás elkövetőit – fogalmazott Jean-Claude Juncker, a testület elnöke. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke szerint a légicsapások világossá teszik, hogy Oroszország és Irán nem folytathatja tragédiába torkolló akcióit anélkül, hogy megfizetnék az árát.

Áldozatok nincsenek

Az orosz védelmi minisztérium szerint a szíriai légvédelem 71-et megsemmisített a bevetett 103 manőverező robotrepülőgép közül, s a támadás elhárításában az orosz légvédelem szíriai eszközei nem vettek részt. A csapásnak sem katonai, sem polgári áldozatai nem voltak – tették hozzá. A légicsapások csak anyagi kárt okoztak a damaszkuszi Barzeh kerületben lévő tudományos kutatóintézetben – jelentette a szíriai állami tévé. A kutatóintézetnek egy olyan épülete dől romba, amelyben oktatótermek és laboratóriumok vannak. A szíriai vegyifegyver-kapacitás nagy része megsemmisült a légicsapásokban – közölte az amerikai védelmi minisztérium (Pentagon). Kenneth McKenzie, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának igazgatója hangsúlyozta: a csapásmérés csaknem az összes célpontot elérte, és bár maradtak vegyifegyver-kapacitások, a szír vegyifegyver-programot sikerült évekre visszavetni.

Határozottan elítélte a légicsapásokat az iráni külügyminisztérium. A tárca szerint Washingtont és szövetségeseit terheli a felelősség a katonai akció következményeiért a térségben „és azon túl”. Viszont Szaúd-Arábia, Törökország és Izrael kiállt a támadások jogossága mellett. Önmérsékletre intette az ENSZ tagállamait a világszervezet főtitkára, és felszólította őket, hogy tartsák magukat a nemzetközi joghoz.

Birkózás az ENSZ-ben

António Guterres hangsúlyozta: elejét kell venni a helyzet eszkalálódásának és a szíriai nép további szenvedésének. Guterres bejelentette, hogy a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) vizsgálóbizottság már Szíriában tartózkodik, és kész arra, hogy megvizsgálja az április 7-én, a kelet-gútai térségben lévő Dúmában elkövetett vegyifegyver-támadás helyszínét is. Oroszország ENSZ-nagykövete az ülésen azt javasolta, hogy a Biztonsági Tanács fogadjon el olyan határozatot, amely elítéli „az USA és szövetségesei által végrehajtott agressziót Szíria ellen”. A BT azonban elutasította a határozati javaslatot, amelyet csak Oroszország, Kína és Bolívia támogatott. Vaszilij Nyebenzja orosz nagykövet azt hangoztatta, hogy a légicsapásokkal megsértették a nemzetközi jogot és az ENSZ alapszabályát is. Franciaország, az USA és Nagy-Britannia újabb határozati javaslatot terjesztett az ENSZ Biztonsági Tanácsának többi 12 tagja elé a szíriai helyzetről, amelynek több aspektusát is együtt kívánják megvitatni. A javaslat vitája már ma megkezdődhet. (MTI, hvg.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?