Céljuk földrészünk jövőképének kialakítása

Vajon milyen lesz az Európai Unió tíz, húsz, ötven év múlva? Többek között erre a kérdésre is választ kíván adni az Európai Konvent. Fő célja az, hogy tárgyaljon Európa jövőjéről, arról, hogy milyen változások mennek végbe a bővítés után, és arról, hogy milyen módon készülhetünk fel erre.

Vajon milyen lesz az Európai Unió tíz, húsz, ötven év múlva? Többek között erre a kérdésre is választ kíván adni az Európai Konvent. Fő célja az, hogy tárgyaljon Európa jövőjéről, arról, hogy milyen változások mennek végbe a bővítés után, és arról, hogy milyen módon készülhetünk fel erre. Az Európai Konvent 105 tagból és ugyanennyi póttagból áll, elnöke Valéry Giscard d’Estaing egykori francia köztársasági elnök. Mivel az, hogy milyen lesz az EU ötven év múlva, leginkább az ifjúságot érinti, ezért az Európai Bizottság kezdeményezésére létrejött az Európai Ifjúsági Konvent, melynek célkitűzése az, hogy a fiatalok is részt vállalhassanak Európa jövőképének kialakításából.

Az Ifjúsági Konvent összetétele megegyezik a „felnőtt” Konventéval, annyi különbséggel, hogy nincsenek póttagok, csak tagok – az Ifjúsági Koventnek tehát összesen kétszáztíz 18 és 25 év közötti tagja van, akik július 9-től három napon át üléseztek Brüsszelben, az Európai Parlament épületében. A fő témák, melyek a Konventben szóba kerültek, megegyeznek a belgiumi Laekenben rendezett konferencián megfogalmazott irányelvekkel:

az intézmények kompetenciáinak racionálisabb megosztása,

az EU demokráciájának, pártatlanságának és hatékonyságának javítása,

egy közös európai alkotmány létrehozása.

Ezek azok a témakörök, melyekről mind a „felnőtt“, mind az Ifjúsági Konvent tagjai tárgyaltak. És mire jutottak? Az Ifjúsági Konvent javasolta, hogy az ifjúságot jobban vonják be a döntéshozatalba, hatékonyabban informálják a közvéleményt az európai ügyekről, mely szerintük az egyik legégetőbb probléma. Nézetük szerint ennek a következménye a választásokon mutatkozott alacsony részvételi arány is. Európa polgárai ugyanis nem tudják, hogyan is működik valójában a közös intézményekben történő döntéshozatal. Ez részben a gyenge informáltság, részben a bonyolult intézményrendszer következménye.

Az Ifjúsági Konvent javaslatai között volt a közös európai útlevél bevezetése is, mely minden tagországban azonos lenne. A fiatalok valószínűleg ráéreztek a közös politika ízére, mivel kifejezték szándékukat a tárgyalások folytatására, s felkérték az Európai Konventet, hogy tegye meg a szükséges lépéseket és készítse elő a következő Ifjúsági Konventet. Sok sikert! (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?