<p>Eltúlzott döntésnek tartja a magyar Külügyminisztérium, hogy Szlovákia konzultációra hazarendelte budapesti nagykövetét. A tárca közleménye szerint a két ország kapcsolatában nem történt semmi, ami indokolttá tenné a lépést.</p>
Budapest túlzásnak tartja Weiss hazarendelését
A Külügyminisztérium csütörtöki, az MTI-hez eljuttatott közleménye hangsúlyozza, hogy "nincs olyan fejlemény, amely bármelyik ország számára biztonsági kockázatot jelentene", és a Szlovákia által kifogásolt törvénymódosítás tervezett részletei nem ismertek.
Balázs Péter külügyminiszter ezért utasította Magyarország pozsonyi nagykövetét, kérjen hivatalos magyarázatot, mi volt az oka a budapesti szlovák nagykövet konzultációs célú, azonnali hazarendelésének - olvasható a közleményben.
A közlemény arra is kitér, hogy a kettős állampolgárság jogintézménye nem ismeretlen Európában, számos ország teszi egyszerűbbé az állampolgárság megszerzését külföldön élők számára. Közéjük tartozik Szlovákia is, amely a "külföldi szlovák" státusszal rendelkezők számára jelentős könnyítéseket alkalmaz az állampolgárság gyorsított megszerzése érdekében - mutat rá a Külügyminisztérium.
A tárca hangsúlyozza, hogy "a szlovák féllel ebben az ügyben is tárgyalásos úton, a kölcsönös megértésen alapuló párbeszéddel lehet előrelépni", egyúttal emlékeztet, hogy a Bajnai-kormány kiállt a szlovákiai magyarok jogaiért, fellépett az európai normákkal ütköző nyelvtörvény-módosítással szemben, miközben csökkenteni igyekezett a két ország közötti feszültséget.
Szlovákia szerdán konzultációra hazarendelte budapesti nagykövetét. Az intézkedés oka, hogy a leendő magyar kormány nem kíván tárgyalni a szlovák állampolgárokat is érintő kettős állampolgárságra vonatkozó törvényről - közölte Peter Stano, a szlovák külügyminisztérium szóvivője az MTI-vel. Elmondta, hogy a nagykövet hazarendelése konzultációra szokásos diplomáciai eljárás, de egyben azt is jelzi, hogy probléma van a kétoldalú kapcsolatokban.
Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtöki sajtóértekezletén azt mondta: Szlovákia számára súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent, ha a magyar parlament elfogadja a szomszédos országokban élő magyarok kettős állampolgárságát lehetővé tevő törvényt.
Martonyi János, a külügyminiszteri poszt várományosa közölte, hogy a tervezett törvénymódosítás "a legkevésbé sem érintheti Szlovákia nemzetbiztonsági érdekeit, a legkevésbé sem érintheti Szlovákia területi integritását". Hozzátette, nem kívánja minősíteni a szlovák kormányfő szavait, amelyek szerinte a választási kampány részét képezik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.