Brüsszelben a Vajdaságról

Brüsszel. Az EU-tagországok külügyminiszterei tegnapi brüszszeli találkozójukon nyilatkozatban követelték az összes iraki túsz azonnali szabadon bocsátását. Nem hivatalos napirendi pontként szóba került a vajdasági magyarellenes atrocitások kérdése is.

Brüsszel. Az EU-tagországok külügyminiszterei tegnapi brüszszeli találkozójukon nyilatkozatban követelték az összes iraki túsz azonnali szabadon bocsátását. Nem hivatalos napirendi pontként szóba került a vajdasági magyarellenes atrocitások kérdése is.

Október közepén további szankciókat vezet be az unió Mianmar (Burma) ellen, ha az ázsiai ország kormányzata addig nem teljesíti az emberi jogok betartásával kapcsolatos uniós elvárásokat. A huszonöt tagország diplomáciájának vezetői az október eleji EU–ázsiai csúcstalálkozó kapcsán határoztak a büntetőintézkedések szigorításáról. Az új intézkedések értelmében tábornoki rangig lefelé kiterjesztik a mianmari vezetőket sújtó utazási tilalmat, illetve megtiltják uniós vállalatoknak, hogy mianmari állami cégekkel kössenek üzletet.

Újfent kételyeiket fogalmazták meg a miniszterek Irán atomprogramjával kapcsolatban. Egyúttal reményüket fejezték ki, hogy Irán készen áll a kompromisszumra, és feladja urándúsítási programját. Brüsszelben a külügyminiszteri ülés ideje alatt iráni ellenzékiek több ezres tüntetése zajlott. Egyebek között azt követelték, hogy az EU foglaljon élesebben állást az iráni vezetéssel szemben, és vegyen le a terrorista szervezetek listájáról olyan mozgalmakat, amelyek a népet képviselik.

Első ízben volt szó – Magyarország kérésére – ilyen magas fórumon a vajdasági magyarverésekről. A B92 belgrádi rádió úgy értesült, bár az EU a magyarellenes támadásokat határozottan elítéli, Brüsszelben azt szeretnék, ha a belgrádi és a budapesti kormány közösen keresné az elfogadható megoldásokat.

Kovács László magyar külügyminiszter, mielőtt felszólalt volna az értekezleten, újságíróknak elmondta: Magyarország célja az EU figyelmének a vajdasági atrocitásokra irányításával nem Szerbia-Montenegró elítéltetése, hanem annak elérése, hogy megszűnjenek a magyarok és más kisebbségek elleni támadások. „Szerbia-Montenegró közelítése az EU-hoz fontos, mert erősíti az ország stabilitását és segíti demokratikus fejlődését, de ennek feltételei vannak” – mondta Kovács tervezett felszólalásából idézve. Feltétel, hogy Szerbia-Montenegró működjön együtt a volt Jugoszláviában elkövetett háborús bűnök kivizsgálására létrehozott hágai törvényszékkel. A feltételek között kell említeni azt az elvárást is, hogy Belgrád tartsa tiszteletben a kisebbségek jogait, és a szerb hatóságok tegyenek meg mindent az erőszakos cselekmények megszüntetése érdekében. (SITA, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?