<p><span style="font-size: 12px;">A határellenőrzés átmeneti visszaállításáról hozott osztrák intézkedések "első látásra" összhangban vannak a schengeni szabályokkal - állapította meg keddi közleményében az Európai Bizottság.</span></p>
Brüsszel: az osztrák határintézkedés összhangban van Schengennel
Brüsszel |
A közlemény szerint az uniós javaslattevő-véghajtó intézmény arról kapott tájékoztatást, hogy Ausztriának szerdától szándékában áll átmeneti jelleggel visszaállítani a határellenőrzést különösen a magyar határon, de az olasz, a szlovák és a szlovén határon is. Az útlevél-ellenőrzés nélküli belső határátlépést lehetővé tevő schengeni övezetről szóló szabályok kivételes esetben, válsághelyzetben teszik lehetővé a határellenőrzés átmeneti visszaállítását - emlékeztetett a brüsszeli bizottság. "A mostani ausztriai helyzet első látásra olyannak mutatkozik, amilyenre e szabályok vonatkoznak" - olvasható a dokumentumban. A bizottság felhívta a figyelmet arra, hogy az uniós intézményeknek feladata biztosítani azt, hogy a szóban forgó rendkívüli intézkedések tegyenek eleget az arányosság követelményének. Kilátásba helyezte, hogy szoros figyelemmel követi a helyzetet, és tájékoztatni fogja az Európai Parlamentet, illetve a tagállami kormányok testületét, a Tanácsot. Hangsúlyozta: a brüsszeli erőfeszítések arra irányulnak, hogy a lehető leghamarabb vissza lehessen térni a nyitott határokon alapuló schengeni rendszer normális állapotához. Az Ausztria által most, Németország által pedig vasárnap meghozott intézkedések átmeneti jellegűek - állapította meg a közlemény. Az Európai Bizottság szerint az előző napi rendkívüli EU-belügyminiszteri tanácskozáson hangsúlyozták: teljes mértékben be kell tartani az unió menekültügyi, illetve Schengenre vonatkozó szabályait. Az előállt helyzet a bizottság szerint indokolja, hogy újólag aláhúzzák: sürgetően szükséges lenne megállapodni a menekültválság kezelése érdekében az uniós javaslattevő testület által indítványozott intézkedésekben - a menekültek kvótarendszer szerinti szétosztásában a tagállamok között -, és végre is kellene hajtani ezt a megállapodást. A bizottsági közlemény emlékeztetett Jean-Claude Junckernek, a testület elnökének az unió helyzetéről elmondott beszédére, miszerint a schengeni szabályok szerinti mozgásszabadság az európai integráció egyedülálló jelképe, ám az érem másik oldalát a külső határok jobb igazgatása, valamint a több szolidaritás jelenti a menekültválság kezelése során.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.